Polska Fundacja Narodowa wspiera Kryscinę Cimanouską

18

sierpnia 2021 r.

Jednym z celów statutowej działalności Polskiej Fundacji Narodowej jest wspieranie działalności z dziedziny kultury, edukacji, szkolnictwa oraz sportu i ochrony zdrowia.

17 sierpnia w obecności Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej oraz Krysciny Cimanouskiej, w siedzibie Fundacji, został podpisany list intencyjny. PFN zamierza udzielić Kryscinie Cimanouskiej wsparcia finansowego w formie stypendium sportowego na cele związane z kontunuowaniem jej kariery.

„Polska Fundacja Narodowa od czterech lat wspiera olimpijczyków i paraolimpijczyków, prowadząc wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu największy program stypendialny dedykowany dla sportowców w Polsce. Ostatnie Igrzyska Olimpijskie wykazały wyraziście jego skuteczność – na 14 medali aż 9 zdobyli nasi stypendyści. Udzielenie przez PFN wsparcia Pani Kryscinie Cimanouskiej to konieczna i solidarna pomoc dla olimpijki, ale przede wszystkim naturalne włączenie się organizacji Trzeciego Sektora jaką jest PFN w promowania rywalizacji sportowej jako społecznej przestrzeni fair play” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

„Udzielając wsparcia Kryscinie Cimanouskiej umożliwiamy jej dalszy sportowy rozwój. Cieszymy się, że dołączy ona do grona młodych stypendystów Polskiej Fundacji Narodowej, którzy dotychczas zdobyli ponad 500 medali w imprezach o randze mistrzostw świata i Europy.” – powiedział wiceprezes PFN Michał Góras.

Po tym, jak skrytykowała białoruskich działaczy za zaniedbania, Cimanouska miała zostać usunięta z ekipy narodowej na Igrzyskach Olimpijskich i siłą sprowadzona do kraju. Po zgłoszeniu się do Ambasady RP w Tokio, otrzymała od polskich władz wizę humanitarną. W Polsce została objęta opieką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dołączyła też do Grupy Sportowej ORLEN.

„Wraz z mężem jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy  nas wspierają i proponują pomoc, przede wszystkim Polskiej Fundacji Narodowej za to, że dają mi możliwość kontynuowania kariery sportowej i mam nadzieję, że będę mogła wziąć udział w jeszcze nie jednych Igrzyskach Olimpijskich.” – powiedziała Kryscina Cimanouska podczas wizyty w siedzibie PFN.

Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego jest kolejnym krokiem w celu zapewnienia Cimanouskiej możliwości dalszego rozwoju oraz pozwolenie jej na przygotowywanie się do kolejnych zawodów sportowych.

Przypomnijmy, że Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku realizuje największy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla sportowców - PFNteam100. Obejmuje on swoją opieką 250 stypendystów rocznie reprezentujących 29 dyscyplin olimpijskich i 12 dyscyplin paraolimpijskich. Od momentu rozpoczęcia programu uczestnicy zdobyli łącznie ponad 500 medali w wydarzeniach sportowych o randze mistrzostw świata i mistrzostw Europy.  Na tegorocznych Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, na 14 medali zdobytych dla Polski, aż 9 zostało zdobytych przez stypendystów PFNteam100. Do PFNteam100 należą m. in. Natalia Kaczmarek – złoty medal (lekkoatletyka - sztafeta mieszana 4 × 400 m) oraz srebrny medal (lekkoatletyka - sztafeta 4 × 400 m kobiet), Kajetan Duszyński – złoty medal (lekkoatletyka - sztafeta mieszana 4 × 400 m), Dariusz Kowaluk – złoty medal (lekkoatletyka - sztafeta mieszana 4 × 400 m), Anna Puławska – srebrny medal (kajakarstwo - K-2 500 m kobiet) oraz brązowy medal (kajakarstwo – K-4 500 m kobiet), Patryk Dobek – brązowy medal (lekkoatletyka - bieg na 800 m mężczyzn),  Justyna Iskrzycka – brązowy medal (kajakarstwo - K-4 500 m kobiet), Helena Wiśniewska - brązowy medal (kajakarstwo - K-4 500 m kobiet)

Celem jest bezpośrednie i realne wzmocnienie olimpijczyków i paraolimpijczyków w rywalizacji międzynarodowej. Program umożliwia młodym zawodnikom łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Środki finansowe można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia.