Jacht I Love Poland na mecie Rolex Middle Sea Race 2021

02

listopada 2021 r.

Tegoroczne regaty Rolex Malta Middle Sea Race 2021 były pełne emocji i zwrotów akcji. Ostatecznie jacht I LOVE POLAND po dopłynięciu jako 4 spośród 114 jednostek jednokadłubowych uplasował się, po uwzględnieniu przeliczników, odpowiednio na 7 miejscu zarówno w klasyfikacji IRC1 jak i ORC1.

Mimo niebywale silnej konkurencji – w naszej klasie startowały trzy jednostki znacznie większe od I Love Poland - mierzące od 88 do 140 stóp - nasza załoga była pełna determinacji i doskonale przygotowana. Całą trasę wokół Sycylii pokonali w niecałe 2,5 doby.

ILP przekroczyło linię mety na 4 pozycji w czasie bezwzględnym, jedynie za największymi jachtami regatowymi Maxi:

Scorpios – 140 stóp długości i 27 osób załogi, 

Comanche – 100 stóp długości i 23 osób załogi,

Rambler 88 – 88 stóp i 19 osób załogi - pięciokrotny zwycięzca regat Middle Sea Race w latach 2015-2019

Na trasie panowały bardzo ciężkie warunki pogodowe – od braku wiatru, po sztorm. Ponad 20 jachtów nie ukończyło wyścigu (dokładnie 24), w większości z powodu awarii. ILP otrzymał gratulacje od kilku nawigatorów i teamów za bezbłędną nawigację na trasie i utrzymanie pozycji. 

W 2019 roku nowy Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej podjął decyzję o zmianie formuły projektu i jacht stał się także jednostką dydaktyczną, na której pokładzie szkolą się nowe pokolenia młodych polskich regatowych żeglarzy oceanicznych. W listopadzie 2019 r. ruszyła I edycja Programu Szkoleniowego. Dzięki kolejnym edycją szkoleniowym do załogi trafiają laureaci poszczególnych edycji. To pozwala jeszcze bardziej wzmocnić załogę przy kolejnych regatach.

ILP w tym roku pobił kolejne rekordy i zajął czołowe pozycje w następujących konkurencjach:

- Orvaldi B8 Race – jacht I Love Poland wziął udział w wyścigu Orvaldi B8 Race rozgrywanym nad polskim wybrzeżem w ramach Lotos Nord Cup. Na pokład zaproszeni zostali najlepsi laureaci III edycji Programu Szkoleniowego – był to dla nich kolejny test przed dołączeniem do załogi, tym razem w warunkach regatowych i żeglując w nocy. I Love Poland trasę z Górek Zachodnich (Gdańsk) do platformy B8 Petbobaltic i z powrotem do Górek Zachodnich (Gdańsk) pokonała w czasie 10h 26m 46 s – ustanawiając tym samym nowy rekord trasy i poprawiając poprzedni o ponad 4h 30 min (4:32:49),

- Gotland Runt – największe offshorowe regaty na Bałtyku. Jacht I Love Poland wypływając z Archipelagu Sztokholmskiego wykonała ponad 120 manewrów – żeglowanie tak dużym jachtem w pierwszej części wyścigu było niezwykle cennym doświadczeniem dla załogi - momentami zbliżając się do brzegu na wyciągnięcie ręki tak, aby jak najszybciej wypłynąć na otwarte morze. Start do wyścigu miał miejsca w Sztokholmie, następnie jachty żeglują przez Archipelag Sztokholmski, wyspę Gotland okrążają lewą burtą i wracają na metę, która znajduje się nieopodal wyspy Sandhamn. I Love Poland przekroczyło linię mety jako pierwsze zdobywając tytuł Line Honours wśród jachtów startujących w klasyfikacji ORCi,

- Rolex Fastnet Race – jedne z najbardziej rozpoznawalnych regat na całym świecie organizowane przez Royal Ocean Racing Club. Trasa regat w tym roku została wydłużona względem wcześniejszych edycji. Trasa - Start w okolicy Cowes (UK), dookoła skały Fastnet u wybrzeży Irlandii i meta w Chrebourgu (FRA). W pierwszej części regat panowały warunki silnego i średniego wiatru. Załoga I Love Poland nieustannie walczyła o prędkość jachtu, dzięki czemu okrążając skałę Fastnet zajęła I miejsce w klasyfikacji IRC oraz I miejsce w klasyfikacji IRC jachtów z uchylnym kilem. Warunki wiatrowe dopisywały przez ¾ trasy i I Love Poland nieustannie utrzymywało pozycję lidera. Niestety na ostatnim odcinku trasy pomiędzy wyspami Scilly, a Cherbourgiem wiatr zelżał i nadszedł z kierunku zachodniego, gdzie znajdowała się większość konkurentów, tym samym pozbawiając ILP szans na zwycięstwo. Jacht I Love Poland przekroczył linię mety na III pozycji w kat. Line Honours wśród jednokadłubowców i zdobył 2 nagrody - Gesture Trophy - dla najlepszego jachtu IRC z uchylnym kilem oraz Joe Powder Throphy - dla najlepszego jachtu IRC OPEN na odcinku do Fastnet Rock.