Polska Fundacja Narodowa z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zrealizowała film „Złota Obrączka”
Produkcja miała swoją telewizyjną premierę 22 stycznia o godzinie 21 na antenie TVP Historia.
16
grudnia 2022 r.
Ponad 40 lat temu Ronald Regan – amerykański prezydent – wypowiedział słynne słowa, nazywając Związek Sowiecki „Imperium Zła”, które było całkowitym zaprzeczeniem wolnego świata. Dlatego we współpracy z Fundacją Pamięci Narodów i Instytutem Pamięci Narodowej Polska Fundacja Narodowa zrealizowała projekt pt.: „Wczoraj i dzisiaj - 100-lecie narodzin Imperium Zła”.
Dzisiejsza, współczesna Rosja, czerpiąc wzorce z komunistycznej ideologii, w dalszym ciągu pokazuje swoje neoimperialne oblicze atakując swoich sąsiadów – kilka lat temu Gruzję, a w tym roku Ukrainę. Celem zbrodniczej agresji na niepodległą Ukrainę, jest żądza dokonania zmiany granic w Europie za wszelką cenę, przy użyciu siły militarnej, ale także gospodarczej.
Wydarzenie, które miało miejsce wczoraj w lubelskim oddziale IPN miało za zadanie podkreślić, że złu ze wschodu należy przeciwstawiać się na każdej płaszczyźnie, tym bardziej tej naukowej. W ramach konferencji odbyły się panele dyskusyjne dotyczące polityki Kremla w XX. i XXI. wieku, podstaw rosyjskiego imperializmu czy aparatu rosyjskiej agresji wobec obywateli własnego państwa a przede wszystkim okupowanych terenów. Prelegenci starali się także wskazać jaki wpływ miała rosyjska „sztuka” na szerzenie sowieckiej propagandy.
„Uważam, że w polskim interesie narodowym jest przeciwstawianie się rosyjskiej propagandzie w każdy możliwy sposób, bo wiemy doskonale, czym to może się dla Polski i Europy skończyć. Pespektywa budowania mocnego sojuszu między państwami Europy Środkowej jest jedyną możliwością przeciwstawienia się imperialistycznym planom Kremla” – mówił podczas konferencji wiceprezes Zarządu PFN Michał Góras.
Wczoraj w ramach projektu miała miejsce także premiera wystawy „Wczoraj i dzisiaj – 100 lat Imperium zła”. Zdjęcia prezentujące Związek Sowiecki jako państwo totalitarne, na wskroś dominujące nad swoimi obywatelami i mające ambicje ekspansjonistyczne, można oglądać do końca roku w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W nowym roku wystawa będzie prezentowana w pozostałych oddziałach IPN.
Zdjęcia Fundacji Pamięci Narodów
Produkcja miała swoją telewizyjną premierę 22 stycznia o godzinie 21 na antenie TVP Historia.
Załoga jachtu Polskiej Fundacji Narodowej zameldowała się na mecie, pokonując 3408 mil morskich w czasie 8 dni 23 godzin 43 minut i 25 sekund, poprawiając tym samym swój zeszłoroczny wynik i zajmując 1. miejsce w kategorii Line Honours Monohull oraz kategorii IRC Super Zero. To historyczny wynik polskiego jachtu w transatlantyckich zawodach.
8 stycznia załoga jachtu I Love Poland rozpoczęła sezon startując w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race 2023. To drugi start jachtu Polskiej Fundacji Narodowej w tych zawodach.