Klub Dyplomaty - Boże Narodzenie w Polsce

15

grudnia 2022 r.

Polska Fundacja Narodowa wraz z Fundacją Kulturalna Polska prowadzi międzynarodowy projekt – Klub Dyplomaty, którego celem jest promocja i popularyzacja wiedzy na temat kultury i historii Polski.

Projekt zakłada organizację cyklu spotkań, które odbywać się będą w najciekawszych historycznie i najbardziej reprezentacyjnych miejscach w Polsce. Celem projektu Klub Dyplomaty jest popularyzacja wiedzy na temat kultury i historii Polski, promocja Polski za granicą, zaangażowanie i zainspirowanie środowisk dyplomatów rezydujących w Polsce.

„Polska Fundacja Narodowa wraz z Fundacją Kulturalna Polska stworzyła przestrzeń dyskusji o polskiej kulturze, historii i dziedzictwie narodowym, dedykowaną dla ambasadorów i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Klub dyplomaty to miejsce rozmawiania o Polsce, oddychania Polską, i smakowania Polski, to przede wszystkim nowa możliwość wspierania dyplomacji publicznej i kulturalnej” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Kolejne spotkanie z cyklu Klub Dyplomaty odbyło się w Villi Intrata w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Projekt realizowany we współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Fundacją Kulturalna Polska skierowany jest do ambasadorów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego przebywających w Polsce oraz do przedstawicieli mediów.

Ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia tematem spotkania były staropolskie tradycje bożonarodzeniowe, a także tradycyjne dania świąteczne kiedyś i dziś. O polskiej wielokulturowej kuchni opowiedział znakomity kucharz, wykładowca na Sorbonie pan Maciej Nowicki.

Dodatkowym elementem prezentującym polską kulturę i obyczaje był występ chóru dziecięcego Chóru Artos im. Wł. Skoraczewskiego działającego przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, który zaprezentował tradycyjne kolędy i pastorałki.

Tematem pierwszego ze spotkań było budowanie relacji polsko-ukraińskiej. Prelekcję historyczną wygłosił prof. Andrzej Nowak. Drugie z cyklu dotyczyło postaci Ignacego Domeyko, ojca polskiej geologii. Przed nami kolejne spotkania, goście i tematy przedstawiające polską historię, sztukę, muzykę i przyrodę.

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.