Żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO po raz pierwszy w projekcie „Zwiastun” na wschodniej ścianie Polski

25

października 2021 r.

W dniach 22-25 października żołnierze Batalionowej Grupy NATO mieli okazję poznać skarby przyrodnicze, historyczne i duchowe ukryte na wschodnich rubieżach Polski.

Podczas pierwszego dnia wizyty żołnierze NATO mieli okazję zwiedzić Wigierski Park Narodowy oraz Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach. Poznali także historię związaną z Obławą Augustowską. Jednym z punktów tego dnia było również zwiedzanie „Domu Turka”, kamienicy która była siedzibą NKWD i UB. W lipcu 1945 roku, kamienica była jednym z miejsc gdzie przetrzymywano osoby zatrzymane w ramach „Obławy Augustowskiej”.

W drugim dniu wizyty, żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO odwiedzili między innymi Suchowolę gdzie złożyli wieńce pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W okolicy Suchowoli znajduje się wieś Okopy, z której pochodził ksiądz Jerzy. Goście brali również udział w odprawie Straży Granicznej w Szudziałowie, gdzie poznali aktualną sytuację na granicy polsko- białoruskiej.

Jednym z najważniejszych miejsc tego wyjazdu była wizyta w nowo otwartym Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W tym miejscu żołnierze mieli okazję poznać historię o jeńcach, więźniach i zesłańcach deportowanych w głąb Rosji. Kolejnym niezwykłym miejscem było Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, w którego zbiorach znajduje się wiele pamiątek związanych z Wojną Obronna 1939. W czasie wizyty w muzeum, delegacja spotkała się również z Generałem Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

Jednym z najważniejszych miejsc odwiedzonych przez żołnierzy NATO w czasie czterodniowego wyjazdu w ramach projektu „Zwiastun”, była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady.