Wizyta przedstawicieli Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej w Waszyngtonie

19

maja 2022 r.

W dniach 1-4 maja trwała wizyta przedstawicieli Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej w Waszyngtonie. Głównym celem wizyty było spotkanie robocze przed otwarciem Muzeum Ofiar Komunizmu, którego powstanie, między innymi, finansowało PFN. Uroczyste otwarcie muzeum planowane jest na 8 czerwca.

Muzeum Ofiar Komunizmu zostało stworzone przez Victims of Communism Memorial Foundation.  Celem muzeum jest przedstawienie Amerykanom martyrologii 100 milionów ofiar komunizmu. Wystawa stała, podzielona na trzy sekcje, znajduje się na parterze. Wszystkie informacje zostały przedstawione w sposób faktograficzny. Oprócz faktów, znajdziemy tam również wiele cytatów z wypowiedzi osób, które walczyły z komunizmem. Ponadto odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć dwa filmy. Pierwszy – o początkach komunizmu i Bitwie Warszawskiej, którego znaczną część stanowi „Cud nad Wisłą” i obrona Europy przed komunizmem. Drugi to materiał przedstawiający opowieść o gułagach. Odwiedzający muzeum będą mogli również zagrać w interaktywną grę decyzyjną i wcielić się w jedną z postaci żyjących w krajach komunistycznych.

Podczas wizyty w Muzeum Ofiar Komunizmu odbyło się również spotkanie robocze dotyczące otwarcia jak i przyszłości muzeum. W spotkaniu uczestniczył Prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki, członek Zarządu PFN Michał Góras, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, prezes fundacji Victims of Communism Memorial Foundation Pan Ambasador Andrew Bremberg, przewodniczący Rady Fundacji VoC dr Edwin J. Feulner, członkowie Rady dr Lee Edwards, Pani Ambasador Aldona Wos oraz Brittany Balmer oraz Elizabeth Spalding Ph.D. Tematem spotkania było planowane na 8 czerwca otwarcie muzeum oraz współpraca przy tworzeniu nowych wystaw czasowych oraz organizowania spotkań i wykładów.

„Jako Polska Fundacja Narodowa, jesteśmy gotowi aby aktywnie działać i rozwijać to muzeum. Musimy pamiętać o tym, że Waszyngton to nie tylko stolica administracyjna Stanów Zjednoczonych. Oprócz licznych siedzib administracji publicznej znajdziemy tu również think-tanki, instytucje pozarządowe. Chcemy aby to muzeum stało się, również dla nich, platformą edukacyjną, miejscem wymiany myśli, szczególnie w momencie gdy musimy przedstawiać prawdę o wojnie na Ukrainie.” – powiedział dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

„Wystawa przedstawia doświadczenia nie tylko Polski. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wiele osób, doświadczyło tego zbrodniczego reżimu. Mówimy tutaj nie tylko o 100 milionach ofiar, ale też o tych, którzy do tej pory żyją w krajach komunistycznych. Wystawa stara się w jak najdotkliwszy sposób pokazać, że system komunistyczny to zło, z którym powinniśmy walczyć. Widzimy to na przykładzie postaci takich jak Witold Pilecki, który został ofiarą tego zbrodniczego systemu.” – tak o wystawie mówił Michał Góras, Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie robocze na Uniwersytecie Georgetown dotyczące możliwości utworzenia polskiego centrum poświęconemu polskiej historii i kulturze. Ta jezuicka uczelnia już od wielu lat ma bardzo silne związki z Polską. Wykładali tam m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński czy historyk Andrzej Kamiński – przyczyniając się do popularyzacji Polski, wychowując pokolenia amerykańskich naukowców. 

Wizyta w Stanach Zjednoczonych nałożyła się również na obchody 231. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji delegacja uczestniczyła w uroczystości zorganizowanej przez Ambasadę RP w Waszyngtonie. W tym dniu wspominaliśmy również jak dużo łączy Polaków i Amerykanów.