"24.02"

22

sierpnia 2022 r.

Pod takim tytułem została dziś otwarta wystawa fotograficzna, której patronat honorowy objął prof. dr hab. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów.
Kuratorami są dr Marcin Zarzecki – Prezes PFN i Michał Góras – wiceprezes PFN.
Fotografie wykonał Maciej Biedrzycki a autorem komentarza jest Krzysztof Kapłon.

14 wielkoformatowych zdjęć i tablice z opisami w trzech językach (polskim, angielskim i ukraińskim) zostały wyeksponowane przy Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Polska Fundacja Narodowa wraz z Narodowym Centrum Kultury wyrażają solidarność Polaków z walczącą Ukrainą.

„24.02” to unikalny fotoreportaż z miejsc, które w tym tragicznym czasie wojny stanowiły przestrzeń, ludzkiego dramatu, wydarzeń, którym towarzyszyły jednocześnie emocje - strach, lęk, zmęczenie, znużenie, niepewność, trauma ale i współczucie, pragnienie udzielenia konkretnego wsparcia oraz pomocy. Człowieczeństwo.

„Wystawa „24.02” autorstwa Macieja Biedrzyckiego, jest dramatyczną historią uchodźców wojennych z Ukrainy, ale także opowieścią o solidarności międzynarodowej oraz pomocy udzielanej kobietom i dzieciom w sytuacji krytycznej przez Polaków, polskie instytucje i polskie organizacje. Funkcjonujemy w kulturze ikonograficznej, a więc operujemy obrazami, które wielowymiarowo przedstawiają straszliwą sytuację ofiar wojny, ale także i to, co w ludziach szlachetne i słuszne – bezinteresowną pomoc. Polska określana jest mianem mocarstwa humanitarnego ze względu na bezprecedensową mobilizację społeczną i aktywność instytucji publicznych w dziele wsparcia uchodźców z Ukrainy. Owa tytaniczna pomoc jest dowodem humanizmu i empatii narodu dla narodu” – dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

„Jednym z obszarów działalności Polskiej Fundacji Narodowej jest dostarczanie precyzyjnej i aktualnej informacji opinii publicznej. Pamiętajmy, że równolegle do działań wojennych prowadzona jest wojna informacyjna. Poprzez wystawę „24.02.” prezentującą zdjęcia autorstwa Macieja Biedrzyckiego chcieliśmy w sposób artystyczny udokumentować pomoc udzielaną Polaków dla uchodźców z Ukrainy. Wystawa ukazuje społeczną odpowiedź Polaków dobrem na zło, jakie spotkało wielu Ukraińców ze strony Rosjan.” – powiedział Michał Góras wiceprezes PFN.

Polska Fundacja Narodowa bardzo aktywnie wspomaga Ukrainę w walce o wolność. Warto zwrócić uwagę na wsparcie zakupu profesjonalnych zestawów ochrony osobistej dla żołnierzy ukraińskiego WOT, transporty darów dla ofiar wojny, pomoc chorym dzieciom z Ukrainy, w tym ewakuację dzieci z chorobami onkologicznymi do Polski, zabezpieczenie zabytków przed destrukcyjnymi skutkami wojny. Ponadto PFN finansowała naukę języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, wsparła wydanie słownika ukraińsko – polskiego oraz ufundowała stypendia dla pracowników medycznych z Ukrainy. PFN zorganizowała również zagranicznym mediom wsparcie logistyczne przy dokumentowaniu sytuacji na granicy w celu walki z dezinformacją. 

Wystawa dedykowana jest ofiarom wojny, uchodźcom, oraz wszystkim Polakom udzielającym bezprecedensowej pomocy najbardziej potrzebującym.