Stowarzyszenie Odra Niemen i Polska Fundacja Narodowa podsumowały akcję Rodacy Bohaterom
Kolejna – trzecia już – edycja akcji Rodacy Bohaterom realizowana była od stycznia do czerwca 2023, przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej
01
września 2022 r.
Przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej wspólnie z kadrą oficerską i żołnierzami NATO stacjonującymi w Polsce wzięli udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte. Program „Zwiastun” towarzyszy PFN od 2017 roku. Jest to pionierski projekt realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO. Kolejne zmiany żołnierzy kontyngentu NATO (Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni) już wiele razy zapoznawali się z historią, dziedzictwem narodowym, kulturą i obyczajami Polski. Celem projektu jest promocja wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, wspieranie działalności w zakresie wiedzy i postaw patriotycznych oraz budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski.
Wybuch II Wojny Światowej, napaść Niemców na Polskę i w konsekwencji początek II Wojny Światowej, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Obowiązkiem Polskiej Fundacji Narodowej jest kultywowanie pamięci o wydarzeniach jakie są związane z wojną 1939 – 1945.
„Wojna na Ukrainie sprawiła, że zintensyfikowaliśmy nasze działania realizowane w ramach projektu „Zwiastun/Forerunner”. Obejmujemy opieką edukacyjną kolejne kontyngenty żołnierzy NATO. Polska Fundacja Narodowa poszerza obszary współpracy z NATO włączając wizyty oficerów i żołnierzy NATO także na tereny Litwy i Łotwy. Westerplatte to miejsce symbol, to miejsce związane z początkiem tragedii jaką była II Wojna Światowa. Udział żołnierzy NATO w uroczystościach 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej to wyraz hołdu żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich dla bohaterstwa polskich żołnierzy. Fakt, że możemy wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu jest dla nas wyróżnieniem, ale także dowodem skuteczności działań PFN w kształtowaniu przestrzeni pamięci i szacunku dla bohaterskich żołnierzy” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
Zwrócenie uwagi żołnierzom Paktu Północnoatlantyckiego na wydarzenia sprzed 83 lat jest ważną lekcją historii o Polsce. PFN wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy umożliwia im udział w uroczystościach na Westerplatte, które odbyły się z udziałem przedstawicieli polskiego rządu. Rocznica wybuchu II WŚ to także okazja do odwiedzenia cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni i zwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum w Stutthofie, a także złożenia wieńca pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.
„Obecność PFN i Żołnierzy NATO na Westerplatte 1 września i w Trójmieście w tych dniach to szczególnie ważny znak w sytuacji wojny na Ukrainie. Wspominając bohaterów Kampanii Jesiennej 1939 widzimy bohaterstwo narodu ukraińskiego. Nie sposób oderwać się od tego związku. Jednocześnie będziemy mówić o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i wydarzeniach Sierpnia 1980. Tą historyczną klamrą wieków naszej historii opowiemy Polskę naszym Sojusznikom” – dodał Cezary Andrzej Jurkiewicz – wiceprezes PFN
W ramach projektu organizowano wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne dla naszego kraju. Żołnierze odwiedzili m.in. w Warszawie: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zamek na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Kompleks Riese w Górach Sowich, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Podziemne Miasto Osówka – miejsce pracy przymusowej więźniów filii obozu Gross Rosen, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zamek w Książu i wiele innych. Uczestniczyli w wydarzeniach sportowych m.in. w Biegu Niepodległości czy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.
Kolejna – trzecia już – edycja akcji Rodacy Bohaterom realizowana była od stycznia do czerwca 2023, przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej
„Young Design” to konkurs adresowany do studentów oraz absolwentów wzornictwa, grafiki, malarstwa, sztuki oraz architektury, a motywem tegorocznej edycji konkursu, była postać Mikołaja Kopernika i hasło „Odkrywcy”.