PFN z żołnierzami NATO na Westerplatte

01

września 2022 r.

W miejscu, gdzie Niemcy rozpoczęli napaść na Polskę, delegacja PFN oraz kadry oficerskiej i żołnierzy NATO złożyła wieńce i zapaliła znicze upamiętniając bohaterów Westerplatte, Polskich Żołnierzy, którzy walczyli i ginęli podczas II Wojny Światowej.

Przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej wspólnie z kadrą oficerską i żołnierzami NATO stacjonującymi w Polsce wzięli udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte. Program „Zwiastun” towarzyszy PFN od 2017 roku. Jest to pionierski projekt realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO. Kolejne zmiany żołnierzy kontyngentu NATO (Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni) już wiele razy zapoznawali się z historią, dziedzictwem narodowym, kulturą i obyczajami Polski. Celem projektu jest promocja wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, wspieranie działalności w zakresie wiedzy i postaw patriotycznych oraz budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski.

Wybuch II Wojny Światowej, napaść Niemców na Polskę i w konsekwencji początek II Wojny Światowej, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Obowiązkiem Polskiej Fundacji Narodowej jest kultywowanie pamięci o wydarzeniach jakie są związane z wojną 1939 – 1945.

„Wojna na Ukrainie sprawiła, że zintensyfikowaliśmy nasze działania realizowane w ramach projektu „Zwiastun/Forerunner”. Obejmujemy opieką edukacyjną kolejne kontyngenty żołnierzy NATO. Polska Fundacja Narodowa poszerza obszary współpracy z NATO włączając wizyty oficerów i żołnierzy NATO także na tereny Litwy i Łotwy. Westerplatte to miejsce symbol, to miejsce związane z początkiem tragedii jaką była II Wojna Światowa. Udział żołnierzy NATO w uroczystościach 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej to wyraz hołdu żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich dla bohaterstwa polskich żołnierzy. Fakt, że możemy wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu jest dla nas wyróżnieniem, ale także dowodem skuteczności działań PFN w kształtowaniu przestrzeni pamięci i szacunku dla bohaterskich żołnierzy” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. 

Zwrócenie uwagi żołnierzom Paktu Północnoatlantyckiego na wydarzenia sprzed 83 lat jest ważną lekcją historii o Polsce. PFN wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy umożliwia im udział w uroczystościach na Westerplatte, które odbyły się z udziałem przedstawicieli polskiego rządu. Rocznica wybuchu II WŚ to także okazja do odwiedzenia cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni i zwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum w Stutthofie, a także złożenia wieńca pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

„Obecność  PFN i Żołnierzy NATO na Westerplatte 1 września i w Trójmieście w tych dniach to szczególnie ważny znak w sytuacji wojny na Ukrainie. Wspominając bohaterów Kampanii Jesiennej 1939 widzimy bohaterstwo narodu ukraińskiego. Nie sposób oderwać się od tego związku. Jednocześnie będziemy mówić o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i wydarzeniach Sierpnia 1980. Tą historyczną klamrą wieków naszej historii opowiemy Polskę naszym Sojusznikom” – dodał Cezary Andrzej Jurkiewicz – wiceprezes PFN

W ramach projektu organizowano wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne dla naszego kraju. Żołnierze odwiedzili m.in. w Warszawie: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zamek na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Kompleks Riese w Górach Sowich, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Podziemne Miasto Osówka – miejsce pracy przymusowej więźniów filii obozu Gross Rosen, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zamek w Książu i wiele innych. Uczestniczyli w wydarzeniach sportowych m.in. w Biegu Niepodległości czy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.