Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w organizację Festiwalu NNW

28

września 2022 r.

28 września w Gdyni rozpoczyna się XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Polska Fundacja Narodowa włączyła się realizację jedynego i największego w Europie festiwalu filmowego poświęconego historii najnowszej.

„Polska Fundacja Narodowa wspiera inicjatywy festiwalowe, które posiadają dwa atrybuty. Po pierwsze promują polską kulturę i dziedzictwo narodowe, po drugie mają zasięg międzynarodowy. Festiwal NNW, nie tylko spełnia te warunki graniczne, ale zakorzenił się już, wręcz zinstytucjonalizował w środowisku międzynarodowych twórców i producentów. Dodatkowo mamy przyjemność ponownie uczestniczyć w inicjatywie Pitching Forum, która pozwala nam partycypować w działaniach wspierających młodych, polskich scenarzystów i reżyserów.” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Festiwal Filmowy NNW ma charakter międzynarodowy, prezentuje dokonania kinematografii w kontekście kulturowym i społecznym, w tym ukazuje dziedzictwo historyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest wydarzeniem branżowym, przestrzenią do spotkania się doświadczonych twórców z młodymi niekomercyjnymi artystami, filmowcami jak również producentami i dystrybutorami. To także miejsce gdzie z perspektywy kinematografii widzimy jak zmienił się nasz kraj i europejskie kino.

„Cieszymy się, że jak co roku bierzemy udział w Festiwalu NNW w Gdyni. To ważne miejsce i przestrzeń do spotkania środowiska twórców, znawców oraz miłośników historii. To także możliwość zaprezentowania szerokiego portfolio projektów Polskiej Fundacji Narodowej, zwłaszcza dotyczących działań filmowych. ” – zaznaczył Michał Góras, wiceprezes PFN.

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Śmierć Zygielbojma”, opowiadający historię polskiego polityka, żydowskiego pochodzenia, który chciał opowiedzieć światu o zbrodni holokaustu dokonywanej przez niemieckich okupantów na terenach Polski. Drugim obrazem będzie film „Orlęta. Grodno’39”, poświęcony bohaterom obrony Grodna w roku 1939, którzy samotnie stawili czoła sowieckim najeźdźcom. Oba dzieła powstały przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Dodatkowo pokazom będzie  towarzyszył panel dyskusyjny „Jak przekonać innych, ze historia to nasza przyszłość?”. Wezmą z w nim udział historycy, eksperci oraz przedstawiciele PFN.

Festiwal potrwa do 1 października.