Polska Fundacja Narodowa z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zrealizowała film „Złota Obrączka”
Produkcja miała swoją telewizyjną premierę 22 stycznia o godzinie 21 na antenie TVP Historia.
29
listopada 2022 r.
„Polska Fundacja Narodowa włączyła się w przygotowanie i powstanie muralu. Mamy nadzieję, że będzie on stanowił atrakcję historyczno-edukacyjną i bezpośrednio przyczyni się do upowszechniania tradycji narodowej, kształtowania polskości i postaw patriotycznych. Dzięki nowoczesnej formie wyrazu chcemy przyczynić się do rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej” – mówił w trakcie uroczystości wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.
Reduta nr 54, zwana potocznie Redutą Ordona, była najbardziej wysuniętym na przedpolach miasta fragmentem fortyfikacji Warszawy. Dzień przed atakiem generał Józef Bem, dowódca obrony Warszawy, nakazał bronić reduty za wszelką cenę. A w razie niepowodzenia, dowódca – ppor. Julian Konstanty Ordon dostał rozkaz wysadzenia fortyfikacji. Tak też się stało, gdy Rosjanie otoczyli redutę a potem wdarli się do środka, uniemożliwiając odwrót obrońcom obiektu. By przeciwnik nie zdobył składowanej w tym miejscu amunicji, swe życie poświęciło wielu polskich żołnierzy.
Projekt muralu przedstawia wojskowych z czasów powstania listopadowego oraz współczesny osprzęt i umundurowanie. Powstał by upamiętnić bohaterów walki stoczonej 6 września 1831 roku w czasie powstania listopadowego. Celem projektu jest przywrócenie należnej czci obrońcom Reduty, a także edukacja historyczna dzieci i młodzieży oraz krzewienie w nich patriotyzmu.
„Przestrzeń publiczna wymaga roztropnego zagospodarowania tematami ważnymi społecznie. Polska Fundacja Narodowa włączyła się w projekt muralu historycznego pragnąc estetyzować tkankę miejską, a przede wszystkim edukować wszystkich potencjalnych odbiorców tego istotnego przekazu. Pamiętajmy, że Street Art przestał już być awangardowym wyrazem sztuki, a stał się pełnoprawną formą komunikowania, tak, aby poprzez dzieło wizualne docierać z historią do młodego pokolenia” – powiedział prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.
Produkcja miała swoją telewizyjną premierę 22 stycznia o godzinie 21 na antenie TVP Historia.
Załoga jachtu Polskiej Fundacji Narodowej zameldowała się na mecie, pokonując 3408 mil morskich w czasie 8 dni 23 godzin 43 minut i 25 sekund, poprawiając tym samym swój zeszłoroczny wynik i zajmując 1. miejsce w kategorii Line Honours Monohull oraz kategorii IRC Super Zero. To historyczny wynik polskiego jachtu w transatlantyckich zawodach.
8 stycznia załoga jachtu I Love Poland rozpoczęła sezon startując w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race 2023. To drugi start jachtu Polskiej Fundacji Narodowej w tych zawodach.