Polska Fundacja Narodowa otworzyła w Wilnie wystawę „24.02”

25

lutego 2023 r.

„24.02” to tytuł wystawy fotograficznej, która otwarta została 25.02.2023 roku w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie z okazji trwającej już od roku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Patronat honorowy nad wystawą objął wicepremier prof. Piotr Gliński, kuratorami są dr Marcin Zarzecki – Prezes PFN i Michał Góras – wiceprezes PFN. Fotografie wykonał Maciej Biedrzycki, a autorem projektu graficznego i infografiki jest Krzysztof Kapłon.

14 wielkoformatowych zdjęć, infografika i tablice z opisami w czterech językach (polskim, angielskim, litewskim i ukraińskim) zostały wyeksponowane w Wileńskim Centrum Kultury i Duchowości 25 lutego 2023r.

To niecodzienny fotoreportaż z miejsc, gdzie w tym tragicznym i barbarzyńskim czasie wojny rozgrywały się losy ludzkie, którym towarzyszyły jednocześnie emocje strachu, leku, zmęczenie, niepewność, ogromna trauma i wielkie współczucie, otwarte serca na wsparcie oraz wszelką konieczną pomoc, po prostu zwyczajne – Człowieczeństwo.

„Wystawa „24.02” autorstwa Macieja Biedrzyckiego, jest dramatyczną historią uchodźców wojennych z Ukrainy, ale także opowieścią o solidarności międzynarodowej oraz pomocy udzielanej kobietom i dzieciom w sytuacji krytycznej przez Polaków, polskie instytucje i polskie organizacje.  Wystawa opowiada o dramacie, o tragedii, o bólu, o lękach tych, którzy - chroniąc się w obcym kraju - zostawiają wszystko na łaskę i niełaskę wroga. Ale opowiada też o tym, co jest piękne, szlachetne, wręcz heroiczne, czyli o bezinteresownej pomocy, zdolności do empatii i bezinteresowności. O tym, że mieliśmy do czynienia i mamy z niezwykłą mobilizacją społeczną dla czynienia dobra. Ale to przede wszystkim historia o tym, że nawet w sytuacji granicznej, kryzysowej jest pewna nadzieja. Tę nadzieję tworzą inni ludzie. Polska określana jest mianem mocarstwa humanitarnego ze względu na bezprecedensową mobilizację społeczną i aktywność instytucji publicznych w dziele wsparcia uchodźców z Ukrainy. Owa tytaniczna pomoc jest dowodem humanizmu i empatii narodu dla narodu. Zdecydowano się na konwencję czarno-białych zdjęć, by podkreślić dramat wojennej sytuacji. Chcieliśmy, aby te zdjęcia nie dawały poczucia komfortu, by piękno zdjęć nie przesłoniło znaczenia, mają być one przestrogą przed zobojętnieniem i podtrzymywać pamięć o wydarzeniach na Ukrainie.” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa bardzo aktywnie wspomaga Ukrainę w walce o wolność. Warto zwrócić uwagę na wsparcie zakupu profesjonalnych zestawów ochrony osobistej dla żołnierzy ukraińskiego WOT, transporty darów dla ofiar wojny, pomoc chorym dzieciom z Ukrainy, w tym ewakuację dzieci z chorobami onkologicznymi do Polski, zabezpieczenie zabytków przed destrukcyjnymi skutkami wojny. Ponadto PFN finansowała naukę języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, wsparła wydanie słownika ukraińsko – polskiego oraz ufundowała stypendia dla pracowników medycznych z Ukrainy. PFN zorganizowała również zagranicznym mediom wsparcie logistyczne przy dokumentowaniu sytuacji na granicy w celu walki z dezinformacją. 

Wystawa jest dedykowana walczącym bohatersko o wolność Ukrainy i ofiarom wojny, uchodźcom, oraz wszystkim udzielającym bezinteresownej pomocy. Poprzez prezentację wystawy Polska Fundacja Narodowa wyraża solidarność z walczącą Ukrainą.