Srebrny medal IPN „Reipublicae Memoriae Meritum” dla Polskiej Fundacji Narodowej

17

kwietnia 2023 r.

W sobotę 15 kwietnia srebrny medal „Reipublicae Memoriae Meritum” odebrał prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki. Odznaczenie przyznane zostało m.in. za stworzenie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, w którego powstaniu kluczową rolę odegrała PFN.

Uroczystość odbyła się w ramach trwającego w dniach 13-15 kwietnia 2023 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie Kongresu Pamięci Narodowej, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej. 

To jest wyraz uznania nie dla mnie, ale dla całego zespołu Polskiej Fundacji Narodowej. Dziękuję panu dr. Karolowi Nawrockiemu, całej Kapitule za to, że dostrzegli ważne wydarzenie – stworzenie przestrzeni w Waszyngtonie, dwie przecznice od Białego Domu, w której możemy opowiadać piękną historię Polski, trudną historię Polski. Dziękuję Państwu raz jeszcze i mam takie głębokie przeświadczenie, że także inne nasze inicjatywy – Muzeum Chrztu Litwy, Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego czy stacja badawcza w Gruzji także stanowią ten element uzupełniający dyplomacji publicznej, dyplomacji kulturalnej, ale także i nowe narzędzie, nowy instrument, nowe miejsce, przestrzeń, gdzie można nie w sposób sztampowy, opowiadać o polskiej historii, dzielić się nią, chwalić się nią, zarażać tą historią. Sądzę, że to będzie także po tym Muzeum kolejny przyczynek ku temu, żeby tworzyć taką sieć instytucji, właśnie nie krótkotrwałych zdarzeń projektowych, ale sieć instytucji, w ramach której uzyskujemy nowe możliwości opowiadania o Polsce, tej naszej narracji bardzo istotnej, prawdziwej, a przede wszystkim tworzenia właśnie nawiązując do przedmowy aranżującej pana prezesa, tworzyć przestrzeń dla republiki pamięci. To był nasz zamysł, to był sens, to była logika powstania tejże inicjatywy – mówił odbierając medal prezes Zarządu PFN dr Marcin Zarzecki

Medal Reipublicae Memoriae Meritum został ustanowiony w 2015 r. przez ówczesnego prezesa IPN, dr. Łukasza Kamińskiego. Przyznawany jest instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierania IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Odznaczenie dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.

Oficjalny komunikat Instytutu Pamięci Narodowej.