Przedpremierowy pokaz filmu „Raport Pileckiego”

26

maja 2023 r.

25 maja w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu fabularnego „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Organizatorami wydarzenia były Telewizja Polska, Polska Fundacja Narodowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz waszyngtońska Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu.

Zarówno czas jak i miejsce pokazu filmowego nie zostały wybrane przypadkowo. Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, w którego powstanie zaangażowana była Polska Fundacja Narodowa to pierwsze tego typu miejsce na świecie, upamiętniające blisko 100 milionów ofiar zbrodniczego systemu. Jedną z nich stał się sam rotmistrz Pilecki, zamordowany wyrokiem śmierci dokładnie 75 lat temu przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Dlatego 25 maja decyzją Parlamentu Europejskiego obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

„Historia Witolda Pileckiego jest tak samo ważna dla Polaków jak i dla wszystkich narodów świata, dzielących te same uniwersalne wartości. Jest niezwykle symboliczne, że tu w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie w 75. rocznicę wykonania wyroku śmierci na Rotmistrzu Pileckim, możemy zaprezentować jego zasługi w walce z dwoma dwudziestowiecznymi totalitaryzmami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem” – powiedział podczas pokazu Michał Góras, wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Filmowe wydarzenie zainaugurowały okolicznościowe wystąpienia gospodarzy obiektu oraz zaproszonych gości, w gronie których znaleźli się m.in. były ambasador USA przy ONZ w Genewie, a zarazem prezes Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu Andrew Bremberg, wiceprzewodnicząca Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu Elizabeth Edwards Spalding, była ambasador Stanów Zjednoczonych w Estonii i dyplomatka polskiego pochodzenia Aldona Zofia Woś oraz przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej na czele z prezesem dr Marcinem Zarzeckim oraz wiceprezesem Michałem Górasem. Obecni mieli także okazję wysłuchać, skierowanego specjalnie na tę okazję, przemówienia wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Polska Fundacja Narodowa włączyła się w realizację filmu, przedstawiającego losy polskiego bohatera, gdyż wpisuje się on w cele statutowe, związane z promocją kraju na arenie międzynarodowej oraz odkłamywaniem polskiej historii. Film powstał we współpracy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Telewizji Polskiej.

„Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w produkcję filmową „Raport Pileckiego”, ponieważ jego idea wyraża nasze główne cele - włączanie historycznych, fundamentalnych zagadnień, do istotnego, międzynarodowego dyskursu publicznego. Rotmistrz Witold Pilecki w masowej świadomości jest bohaterem równym antycznym herosom. Pragniemy, aby Jego niezwykła biografia, człowieka walczącego z dwoma totalitaryzmami XX wieku, stała się rozpoznawalna także za granicą. Stąd pokaz przedpremierowy filmu w Victims of Communism Museum w Waszyngtonie, miejscu, w którym Rotmistrz Pilecki zajmuje strategiczne miejsce w narracji o konstytuowaniu się ruchu antykomunistycznego” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

„Raport Pileckiego” to film, inspirowany historią życia rotmistrza Witolda Pileckiego – polskiego patrioty, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i Wojny Obronnej 1939 roku, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz nieustępliwego konspiratora, toczącego heroiczną walkę z bestialstwem i okrucieństwem dwóch totalitarnych systemów XX wieku: nazizmu i komunizmu. Filmowy obraz przedstawia Pileckiego nie tylko jako bohatera wojennej pożogi, ale też jako kochającego męża i ojca.

Tytułowy raport stanowi nawiązanie do jednego z największych wyzwań, których podjął się Pilecki - przeniknięcia jako ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz i jego dokładnej infiltracji. Zebrane przez niego podczas niemal dwu i półrocznej niewoli materiały, pozwoliły na przedstawienie światu olbrzymiej skali zbrodni, która działa się za murami obozu.

Komunistyczna propaganda przez blisko 40 lat próbowała wymazać postać Witolda Pileckiego ze świadomości Polaków, dlatego film fabularny o jego losach stanowi formę złożenia mu należnego hołdu za oddanie swojego życia za Polskę, a zarazem próbę dotarcia z jego przesłaniem szlachetnej walki w obronie wartości do szerszej publiczności w kraju i za granicą.

W rolę Rotmistrza wcielił się Przemysław Wyszyński, Marię Pilecką zagrała Paulina Chapko. W obsadzie filmu znaleźli się także m.in. Marek Jakus, Karol Wróblewski i Paweł Paprocki. Obraz dopełnia mistrzowska muzyka Michała Lorenca.