Polska Fundacja Narodowa po raz trzeci w konkursie Young Design

01

czerwca 2023 r.

„Young Design” to konkurs adresowany do studentów oraz absolwentów wzornictwa, grafiki, malarstwa, sztuki oraz architektury, a motywem tegorocznej edycji konkursu, była postać Mikołaja Kopernika i hasło „Odkrywcy”.

Konkursowi od lat przyświeca idea inspirowania młodych twórców do przełamywania utartych schematów, nieskrępowanego poszukiwania świeżych, wręcz wizjonerskich pomysłów oraz obrony nawet najbardziej niekonwencjonalnych z nich. Uczestnicy otrzymują nie tylko szansę realizacji własnych projektów, ale też możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami świata biznesu, kultury i sztuki, wchodzących w skład Kapituły Stypendialnej konkursu. To szansa na zaprezentowanie przez nich umiejętności i kompetencji, które mogą okazać się kluczowe dla współpracy z przyszłymi pracodawcami. Warto nadmienić, że zdolność uzasadnienia własnego projektu to jedno z kryteriów branych pod uwagę przy ocenie finalistów.

Polska Fundacja Narodowa od lat jest jednym ze stałych partnerów, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu, wspierającego młodych wizjonerów.

„Cieszymy się że jako Polska Fundacja Narodowa po raz kolejny dołączamy do grona partnerów konkursu Young Design. Głównym motywem zaangażowania fundacji w konkurs jest chęć wsparcia młodych, polskich projektantów oraz zwiększenie znaczenia polskiego designu, nie tylko w naszym kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Nagroda Polskiej Fundacji Narodowej jest nie tylko finansowym wsparciem, ale głównie formą uznania i docenienia młodych, polskich twórców” – powiedział podczas wręczania nagród wiceprezes PFN Michał Góras.

Nagroda, którą Polska Fundacja Narodowa funduje kolejny rok w ramach konkursu Young Design w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, jest konkretnym wsparciem finansowym, ale przede wszystkim wyrazem uznania dla młodych, polskich talentów

Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń Komisja Stypendialna wyłoniona 6 finalistów, którzy mogli zaprezentować swoje prace członkami Jury. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się: Karolina Fischer ze swym „Próbnikiem tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego”, redukującym ilość zużywanego materiału, „FLOR-I – symulacja świata w formie układanki” Beaty Świętońskiej, odtwarzająca mechanizmy rządzące florą, ekologiczna alternatywa dla kremacji pupilów w postaci „MYCELIO – trumny dla zwierząt z grzybni” Aleksandry Wróbel, „FEMO – narzędzie do materializacji emocji” Oleksandry Milishchuk, opierające się na testach psychologicznych i drukowanych na ich podstawie, trójwymiarowych obiektach, Jakub Bruss i jego „BASOW – odsalacz do wody”, pozwalający na uzdatnianie wody z wykorzystaniem energii słonecznej w domowych warunkach oraz kompaktowe „SELFHYTTE – kilka odnawialnych źródeł energii w jednym miejscu” Jacka Janasa, które pozwala na wprowadzanie rozwiązań takich jak fotowoltaika, rekuperacja czy magazynowanie energii z wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni.

„Już po raz trzeci wspieramy program Young Design włączając się w proces kształcenia i budowania profesjonalnego środowiska polskich projektantów. Przyznanie nagrody zarządu Fundacji dla projektu Selfhytte Pana Jacka Janasa, to docenienie, po pierwsze kompletności procesu kreatywnego obejmującego koncepcję, metodologię i prototyp, a po drugie pragmatycznej uważności w zakresie projektowania i kompetencji inżynierskich. Dzięki SelfHytte możemy świadomie oszczędzać energię i integrować spektrum urządzeń OZE” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 1 czerwca w Warszawie. Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego do 30 lipca 2023 roku.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo rozwoju i Technologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki  Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.