Wystawa „24.02” na PHotoESPAÑA w Madrycie

03

czerwca 2023 r.

Niezwykłe emocje towarzyszyły wernisażowi wystawy zdjęć „24.02” autorstwa Macieja Biedrzyckiego, który odbył się 2 czerwca w Centrum Kultury Galileo w Madrycie w ramach międzynarodowego festiwalu fotograficznego PHotoESPAÑA.

Nazwa „24.02” nie jest przypadkową i ukierunkowuje na temat wystawy. To właśnie 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę rosyjska inwazja na Ukrainę, odciskając piętno na życiach milionów naszych wschodnich sąsiadów. Jak opowiada autor wystawy, Maciej Biedrzycki, pierwsze zdjęcia do reportażu powstały już trzy dni po napaści Rosji na Ukrainę.

„Wraz z mnożącymi się od 24 lutego, przerażającymi relacjami z przebiegu konfliktu, pojawiły się apele i informacje w sprawie pilnego organizowania pomocy dla ukraińskich uchodźców, masowo napływających w poszukiwaniu schronienia w Polsce. Podobnie jak tysiące Polaków w jednej chwili załadowaliśmy z żoną samochód najpotrzebniejszymi rzeczami i ruszyliśmy nad polsko-ukraińską granicę” – wspomina Maciej Biedrzycki. Aparat zabrał ze sobą odruchowo, mając przeczucie, że chwile, których jest świadkiem powinny zostać uwiecznione i przedstawione światu.

Wystawa fotografii Macieja Biedrzyckiego to fragmenty ludzkich opowieści, poskładane w jedną, spójną całość w formie 15 wielkoformatowych zdjęć. Można dostrzec na nich kalejdoskop – uchwyconych za pomocą obiektywu – często skrajnych emocji, jak smutek, strach, niepokój, zmęczenie czy tęsknotę, ale także życzliwość, współczucie, miłość i troskę. Prezentowane na wystawie prace z jednej strony są próbą odzwierciedlenia dramatycznej sytuacji ukraińskich uchodźców, z drugiej – ukazaniem pomocy i ludzkiej solidarności, wykraczającej poza państwowe granice. Zdjęcia zostały dobrane i ułożone w taki sposób, aby widz mógł przenieść się i poczuć choćby namiastkę emocji jakie towarzyszyły ukraińskim rodzinom uciekającym przed rosyjską agresją.

„Wystawa „24.02” opowiada o dramacie, o tragedii, o bólu, o lękach tych, którzy - chroniąc się w obcym kraju - zostawiają wszystko na łaskę i niełaskę nieprzyjaciela, wroga. Ale opowiada też o tym, co jest piękne, szlachetne, wręcz heroiczne, czyli o bezinteresownej pomocy, zdolności do empatii, solidarności międzynarodowej. Zdecydowaliśmy się na konwencję czarno-białych zdjęć, by podkreślić dramat wojennej sytuacji, pragnęliśmy, aby te zdjęcia nie dawały poczucia komfortu, by piękno zdjęć nie przesłoniło ich znaczenia, ponieważ mają być przestrogą przed zobojętnieniem i podtrzymywać pamięć o krwawej wojnie na Ukrainie” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa - jeden z mecenasów wystawy – od pierwszych dni konfliktu bierze aktywny udział we wsparciu Ukrainy w walce o wolność. Warto zwrócić uwagę na podejmowane z jej udziałem działania wspierające Ukrainę m.in. zakup profesjonalnych zestawów ochrony osobistej, pomoc chorym dzieciom z Ukrainy, w tym ewakuacja małoletnich pacjentów onkologicznych do Polski, transporty darów dla ofiar działań wojennych, zabezpieczenie lokalnych zabytków, stypendia dla ukraińskich pracowników medycznych czy wsparcie logistyczne, udzielane zagranicznym mediom przy dokumentowaniu sytuacji na granicy.

„„Jednym z obszarów działalności Polskiej Fundacji Narodowej jest dostarczanie opinii publicznej wolnej od przekłamań informacji. Poprzez zaprezentowanie wystawy „24.02” w Madrycie, podczas jednego z największych wydarzeń fotograficznych, chcieliśmy przypomnieć światu o dramacie, jaki rozgrywa się za naszą wschodnią granicą oraz pomocy udzielonej przez Polaków ukraińskim uchodźcom”– powiedział kurator wystawy i wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Do tej pory wystawa prezentowana była w warszawskiej Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz plenerowo w Wilnie. W Madrycie na PHotoESPAÑA będzie można ją oglądać do 2 lipca.

Wystawa jest dedykowana walczącym bohatersko o wolność Ukrainy i ofiarom tej walki, uchodźcom, oraz wszystkim ludziom dobrej woli. Poprzez jej prezentację Polska Fundacja Narodowa pragnie dać wyraz solidarności z walczącą Ukrainą.

Obok Polskiej Fundacji Narodowej w organizację wydarzenia włączyły się także: Ambasada RP w Hiszpanii, Instytut Polski w Madrycie i Narodowe Centrum Kultury, a po stronie hiszpańskiej Rada Miasta Madrytu oraz Centrum Kultury Galileo.