Warsztaty muzealnicze w PFN
W minionym tygodniu Polska Fundacja Narodowa gościła w swej siedzibie uczestników ogólnopolskich warsztatów muzealniczych „Zarządzanie prawami autorskimi do zbiorów muzealnych i utworów pracowniczych”.
28
czerwca 2023 r.
To właśnie w Polskiej Fundacji Narodowej w 2017 roku powstał pomysł wsparcia olimpijczyków i paraolimpijczyków przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w ramach programu team100, a później PFNteam100. To pierwszy tego typu program w Polsce, wspierający młodych sportowców – członków Kadry Narodowej, w dążeniu do sukcesów i medali. Jego założeniem było uruchomienie stypendiów dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców, które pozwalają na łączenie kariery sportowej i ciężkich treningów z nauką, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także godne reprezentowanie Rzeczypospolitej na świecie. Unikalność projektu polega na uczeniu odpowiedzialności za podejmowane decyzje sportowe, życiowe i ekonomiczne. Od momentu rozpoczęcia programu korzystało z niego ponad 430 sportowców, którzy zdobyli łącznie 574 medale w sportach olimpijskich i paraolimpijskich, na imprezach międzynarodowych o randze Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.
„Dzień Polski spełnia koniunkcję cech związanych z celami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej. Jesteśmy organizacją trzeciego sektora, podmiotem społeczeństwa obywatelskiego. Naszą misją jest promowanie polskiej kultury, historii i polskiego dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki. Prowadzimy unikalny i przynoszący mnóstwo sukcesów program regatowo-szkoleniowy I Love Poland oraz realizujemy program PFNteam100, który objął swoją opieką prawie 500 polskich sportowców, zdobywców 574 medali w rywalizacji sportowej na poziomie Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Wspieramy polskich Mistrzów. Igrzyska Europejskie traktujemy jako sposobność do pięknego opowiadania o Polsce na świecie” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.
Geneza „Dni Polskich” sięga swymi korzeniami Olimpiady w Londynie, gdzie podczas XXX Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 w Cadogan Hall odbyła się pierwsza edycja „Dnia Polskiego”. Od tego roku „Dni Polskie” towarzyszą wszystkim imprezom o randze Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Europejskich.
„Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się organizację Dnia Polskiego podczas III Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023, bo to doskonała okazja do zaprezentowania polskiego dorobku kulturalnego i ponadprzeciętnych wyników sportowych na arenie międzynarodowej. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest ukazanie stojącej ponad podziałami, harmonicznej więzi sportu ze sztuką, nawiązującej do antycznych olimpiad, a także konkursów literatury i sztuki jakie towarzyszyły Igrzyskom Olimpijskim” – powiedział Michał Góras, wiceprezes PFN.
Niedzielne wydarzenie w Krakowie zainaugurował muzyczny akcent w postaci „Tańca góralskiego” oraz „Marszu zbójnickiego” z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego z udziałem tenora Tomasza Świerczka. Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na oficjalne powitanie gości na czele Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Wśród przybyłych znaleźli się także przedstawiciele świata biznesu, kultury i sportu. Polską Fundację Narodową reprezentował Prezes Zarządu dr Marcin Zarzecki. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Główną część wydarzenia stanowił koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Alexandra Humali oraz pianisty Jakuba Kuszlika, laureata IV miejsca w XVIII Konkursie Chopinowskim w 2021 roku. Filharmonicy krakowscy zaprezentowali utwór „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego, zaś całość zwieńczyło wykonanie I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
W minionym tygodniu Polska Fundacja Narodowa gościła w swej siedzibie uczestników ogólnopolskich warsztatów muzealniczych „Zarządzanie prawami autorskimi do zbiorów muzealnych i utworów pracowniczych”.
Beneficjent programu PFNteam100 został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów
PFN uruchomiła działania mające na celu uzyskanie pióra, którym ś.p. Profesor Bronisław Geremek podpisał akcesję Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.