Polska Fundacja Narodowa Partnerem Głównym Dnia Polskiego podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

28

czerwca 2023 r.

W niedzielę, 25 czerwca w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się „Dzień Polski” – wydarzenie kulturalne towarzyszące III Igrzyskom Europejskim Kraków - Małopolska 2023. Organizatorami uroczystości, która została objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej były m. in. Polski Komitet Olimpijski, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Województwo Małopolskie. Głównym partnerem imprezy została Polska Fundacja Narodowa.

To właśnie w Polskiej Fundacji Narodowej w 2017 roku powstał pomysł wsparcia olimpijczyków i paraolimpijczyków przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w ramach programu team100, a później PFNteam100. To pierwszy tego typu program w Polsce, wspierający młodych sportowców – członków Kadry Narodowej, w dążeniu do sukcesów i medali. Jego założeniem było uruchomienie stypendiów dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców, które pozwalają na łączenie kariery sportowej i ciężkich treningów z nauką, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także godne reprezentowanie Rzeczypospolitej na świecie. Unikalność projektu polega na uczeniu odpowiedzialności za podejmowane decyzje sportowe, życiowe i ekonomiczne. Od momentu rozpoczęcia programu korzystało z niego ponad 430 sportowców, którzy zdobyli łącznie 574 medale w sportach olimpijskich i paraolimpijskich, na imprezach międzynarodowych o randze Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

„Dzień Polski spełnia koniunkcję cech związanych z celami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej. Jesteśmy organizacją trzeciego sektora, podmiotem społeczeństwa obywatelskiego. Naszą misją jest promowanie polskiej kultury, historii i polskiego dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki. Prowadzimy unikalny i przynoszący mnóstwo sukcesów program regatowo-szkoleniowy I Love Poland oraz realizujemy program PFNteam100, który objął swoją opieką prawie 500 polskich sportowców, zdobywców 574 medali w rywalizacji sportowej na poziomie Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Wspieramy polskich Mistrzów. Igrzyska Europejskie traktujemy jako sposobność do pięknego opowiadania o Polsce na świecie” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Geneza „Dni Polskich” sięga swymi korzeniami Olimpiady w Londynie, gdzie podczas XXX Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 w Cadogan Hall odbyła się pierwsza edycja „Dnia Polskiego”. Od tego roku „Dni Polskie” towarzyszą wszystkim imprezom o randze Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Europejskich.

„Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się organizację Dnia Polskiego podczas III Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023, bo to doskonała okazja do zaprezentowania polskiego dorobku kulturalnego i ponadprzeciętnych wyników sportowych na arenie międzynarodowej. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest ukazanie stojącej ponad podziałami, harmonicznej więzi sportu ze sztuką, nawiązującej do antycznych olimpiad, a także konkursów literatury i sztuki jakie towarzyszyły Igrzyskom Olimpijskim” – powiedział Michał Góras, wiceprezes PFN.

Niedzielne wydarzenie w Krakowie zainaugurował muzyczny akcent w postaci „Tańca góralskiego” oraz „Marszu zbójnickiego” z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego z udziałem tenora Tomasza Świerczka. Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na oficjalne powitanie gości na czele Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Wśród przybyłych znaleźli się także przedstawiciele świata biznesu, kultury i sportu. Polską Fundację Narodową reprezentował Prezes Zarządu dr Marcin Zarzecki. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Główną część wydarzenia stanowił koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Alexandra Humali oraz pianisty Jakuba Kuszlika, laureata IV miejsca w XVIII Konkursie Chopinowskim w 2021 roku. Filharmonicy krakowscy zaprezentowali utwór „Chaconne” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego, zaś całość zwieńczyło wykonanie I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.