Dzień Polski na Uniwersytecie w Lille

13

października 2023 r.

W dniach 10-12 października w Lille we Francji miał miejsce Dzień Polski w ramach którego odbyła się konferencja „Polska Ziemia Wymian”, w której Polska Fundacja Narodowa miała zaszczyt uczestniczyć. Wydarzenie to było ważnym miejscem wymiany doświadczeń i promocji kultury między Polską a Francją, szczególnie w kontekście 10-lecia współpracy środowisk akademickich w Lille i Wrocławiu. Obecność PFN na tym wydarzeniu podkreśla zaangażowanie w promowanie polskiej kultury i wartości za granicą.

„Polska Fundacja Narodowa po raz kolejny aktywnie realizuje swoją misję, współuczestnicząc w Dniu Polskim w Lille. Zbiega się to w czasie z decyzją Pana Prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, że państwo polskie będzie finansować i wspierać Bibliotekę Polską w Paryżu. Cieszymy się, że poza Paryżem jesteśmy także w Lille, gdzie możemy zaprezentować wystawę „24.02” autorstwa Macieja Biedrzyckiego. Staramy się dzielić tym co dobre i pokazywać dobre, polskie wzorce w zakresie relacji międzyludzkich” – powiedział Michał Góras, Wiceprezes PFN.

Bezpośrednim i głównym działaniem Polskiej Fundacji Narodowej było przygotowanie wernisażu wystawy fotograficznej „24.02” autorstwa Macieja Biedrzyckiego. W sierpniu ubiegłego roku wystawa została objęta Patronatem Honorowym przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Ekspozycja ukazuje skutki wojny na Ukrainie oraz bezinteresowną pomoc udzielaną przez Polskę i Polaków uchodźcom z Ukrainy, w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji. Wystawa stała się świadectwem solidarności społecznej oraz braterstwa dwóch sąsiadujących narodów. Swój wernisaż wystawa miała w warszawskiej Kordegardzie, prezentowana była także na dziedzińcu MKiDN, w Hiszpani podczas PHotoESPAÑA, na Litwie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz na Łotwie przed Ambasadą Rosyjską. Wystawa była dobrym przyczynkiem i okazją do głębokiej refleksji na temat migracji. W otwarciu wystawy oraz panelu dyskusyjnym po wystawie pt.: „Polska emigracja we Francji i ukraińska w Polsce - wymiana doświadczeń” wziął udział dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Do zebranych, specjalnie na tę okazję, wystosował list Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Dni polsko-francuskie w Lille to forum integrujące akademików, dziennikarzy i samorządowców. Cykl paneli czyni to wydarzenie merytorycznym i szczególnie ważnym w analizie relacji polsko-francuskich. Szczególnie jestem wdzięczny Panu Prof. Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, za wsparcie inicjatywy i skierowanie do organizatorów i Polonii  słów, które kulturę czynią fundamentalnym obszarem współpracy. Dodatkowo, na Uniwersytecie w Lille, umieściliśmy wystawę „24.02” zdjęć autorstwa Macieja Biedrzyckiego prezentujących pomoc udzielaną przez Polaków uchodźcom z Ukrainy. Chcieliśmy, aby zdjęcia nie dawały poczucia komfortu, by piękno zdjęć nie przesłoniło znaczenia. Tytaniczna pomoc Polaków jest dowodem humanizmu i empatii narodu dla narodu" - podkreślił dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Podczas konferencji uhonorowane zostały polskie rodziny, które dbają o kultywowanie polskiej historii oraz o promowanie polskiej kultury. Spotkanie na Uniwersytecie w Lille było także okazją do refleksji nad kulturą i historią. Zaprezentowane zostały polskie filmy w tym „Chopin – nie boję się ciemności”, którego dystrybucję na świecie wsparła Polska Fundacja Narodowa. Odbyło się także spotkanie z reżyserką obrazu – Joanną Kaczmarek. Produkcja zgłębiająca wpływ muzyki Chopina na ludzką duszę, spotkała się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem uczestników konferencji. Twórczość Chopina jest ponadczasowa i głęboka, potrafi poruszyć serca ludzi na całym świecie. Jest tym co łączy Polaków i Francuzów.

W trakcie konferencji odbyły się także spotkania poświęcone wymianie ekonomicznej między Polską, a Francją. Dyskusja skupiała się na roli Polski w europejskiej gospodarce, nad tym czy Polska może być postrzegana jako „Tygrys Europy”. Kolejne panele dyskusyjne dotyczyły literatury, sztuki, kultury i mediów. Podczas tych spotkań omawiane były m.in. wyzwania współczesnego dziennikarstwa. Ostatni dzień Dnia Polskiego poświęcony był tematyce geopolitycznej i roli Europy Środkowej w globalnej polityce.

Polska Fundacja Narodowa od lat angażuje się w różne projekty z dziedziny kultury, sportu i szeroko rozumianej promocji Polski za granicą. Jest prawdziwym ambasadorem naszego kraju na arenie międzynarodowej. Od początku miała jasno określoną misję – promować Polskę za granicą, budować naszą markę narodową i wspierać polską działalność naukową, oświatową, kulturalną, a także promować polską historię i tradycję narodową. PFN wspiera Polskie dziedzictwo kulturowe, naukowe i historyczne. Dzięki takim inicjatywom jak konferencja „Polska Ziemia Wymian” może być obecna także we Francji sprawiając, że coraz więcej osób dowiaduje się o historii Polski oraz bohaterskich czynach Narodu Polskiego.

Obecność PFN na tak ważnych wydarzeniach jak konferencja w Lille jest dowodem na to, że kultura jest jednym z kluczowych elementów budowania relacji międzynarodowych. Współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami pozwala na skuteczne promowanie polskiej kultury, historii i wartości w świecie.