Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk drugi raz z rzędu wygrywają Rajd Barbórka!

04

grudnia 2023 r.

Beneficjent programu PFNteam100 Miko Marczyk i jego pilot Szymon Gospodarczyk zwyciężyli w 61. Rajdzie Barbórka, kończącym sezon rajdowy w Polsce. Poza powtórzeniem sukcesu z 2022 roku, załoga sięgnęła również po raz pierwszy po zwycięstwo w słynnym Kryterium Asów na ul. Karowej. W latach 2018, 2019, 2021 i 2022 zespół zajmował na Karowej 2. miejsce.

– Ważniejsze od rajdu było dla mnie jednak Kryterium Asów na ulicy Karowej. Po 3 miejscu w 2017 roku i czterokrotnie 2 miejscu w latach 2018-2022 chcieliśmy z pewnością zawalczyć o zwycięstwo. Sam przejazd to wynik dość wytężonej analizy, którą przeprowadziłem przed tym rajdem. Teoria spotkała się z praktyką i w sobotę o 20:40 wygraliśmy nasze pierwsze kryterium asów na Karowej- 6 lat po debiucie – napisał na swoim profilu na Facebooku Miko Marczyk.

Tegoroczne Kryterium Asów przebiegało pod znakiem opadów śniegu i śliskiej nawierzchni, a rywalizacja na Karowej była zacięta do samego końca.

Program PFNteam100 wspiera polskich mistrzów. Po sukcesie naszych stypendystów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (na 14 złotych medali, aż 9 zdobyli beneficjenci PFN), rozszerzyliśmy inicjatywę na sporty motorowe. Miko Marczyk to wybitny kierowca samochodowy w kategorii WRC2. Jestem przekonany, że jego zwycięstwa stanowią fenomenalną opowieść o polskim duchu rywalizacji fair play. Usłyszymy o Miko jeszcze wiele na świecie jako o polskim mistrzu rajdowym – powiedział prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

Duet Marczyk – Gospodarczyk, który panowie tworzą od 2017 roku, prowadzili w tegorocznej Barbórce od samego początku rajdu, zwyciężając pięć z siedmiu odcinków specjalnych, rozgrywanych w Słomczynie, na Służewcu, Tarchominie i Bemowie.

Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku wspiera rozwój polskiego sportu poprzez program PFNteam100. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszych zdolnych sportowców, przyczyniając się do ich rozwoju. Zwycięstwo naszego beneficjenta Miko Marczyka w 61. Rajdzie Barbórka i wygrana w legendarnym Kryterium Asów na ul. Karowej jest dowodem na to, że ciężka praca i determinacja przynoszą wymierne rezultaty. Jako Polska Fundacja Narodowa cieszymy się, że możemy być częścią tego sukcesu – dodał wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Miko Marczyk jest najmłodszym w historii Rajdowym Mistrzem Polski. Beneficjentem programu stypendialnego PFNteam100 dla utalentowanych sportowców jest od 2022 roku. Tegoroczne zmagania w klasie WRC2 duet Marczyk – Gospodarczyk zakończył na 4. miejscu w klasyfikacji WRC2 Challenger i na 10. miejscu w WRC2.