Film “Chłopi” będzie walczył o Oscary we wszystkich kategoriach!

08

grudnia 2023 r.

Wsparta przez Polską Fundację Narodową animacja malarska “Chłopi” będzie walczyć o Oscary nie w jednej czy dwóch, ale we wszystkich kategoriach, w tym w budzących największe emocje, tj. Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa (Łukasz L.U.C Rostkowski) i Najlepsza Piosenka Oryginalna (“Koniec Lata”).

"Chłopi" to obecnie największy sukces kasowy polskiego kina od 4 lat – tylko w kraju obejrzało go ponad 1,5 miliona widzów. Teraz film wkracza na ekrany kin w innych krajach, debiutując 8 grudnia w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także w Nowym Jorku i Los Angeles. Jak zaznaczają twórcy, to kluczowy moment kampanii oscarowej, ponieważ na pokazach obecni będą członkowie Akademii Filmowej i krytycy, którzy zadecydują o przyznaniu Oscarów. Film zdobywa uznanie również prasy branżowej i wskazywany jest jako poważny kandydat do nominacji w kategorii pełnometrażowej animacji. "Variety" typuje "Chłopów" jako kandydata na shortlistę Akademii Filmowej, a "The Hollywood Reporter" opisuje film jako "porywający wizualny triumf".

Adaptacja  “Chłopów” to projekt łączący różne dziedziny sztuki. Literatura, malarstwo, muzyka tworzą spójną całość, która zanurza widza w świecie głębokich emocji. Przypomnijmy, że w przyszłym roku obchodzić będziemy setną rocznicę Literackiego Nobla dla Władysława Reymonta właśnie za powieść „Chłopi”. Istnieje zatem duża szansa, że po stu latach nagrodzona prestiżowym tytułem zostanie adaptacja filmowa powieści. Na ogłoszenie oficjalnych nominacji do Oscarów, Akademia Filmowa ma jeszcze półtora miesiąca. Te poznamy 23 stycznia 2024 roku. Gala wręczenia złotych statuetek odbędzie się 10 marca.

Cieszymy się, że Polska Fundacja Narodowa, której ważnym aspektem działań jest wspieranie polskiej kinematografii i jej promocja na świecie, może być częścią tego przedsięwzięcia.

Już teraz składamy serdeczne gratulacje dla twórców i aktorów!