„Zwiastun” gościł w Warszawie

15

kwietnia 2024 r.

Za nami kolejna edycja edukacyjnego projektu „Zwiastun”, który zorganizowano w dniach 12-14 kwietnia. Tym razem celem wizyty żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego była Warszawa i jej okolice.

Projekt „Zwiastun”, realizowany obecnie przez Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości Instytut Dziedzictwa Rzeczypospolitej Trojga Narodów przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, od lat stanowi ważny element integracji przebywających w Polsce żołnierzy sojuszniczych sił NATO z jej dziedzictwem kulturowym. W trakcie organizowanych w ramach projektu wyjazdów, zagraniczni goście mają niepowtarzalną okazję do tego by poznać historie oraz miejsca, związane z najważniejszymi postaciami oraz wydarzeniami w dziejach Polski. Tym razem celem trasy była Warszawa i okolice.  

Wyjazd zainaugurowała wizyta na cmentarzu w Kiełpinie, gdzie znajduje się pomnik poświęcony amerykańskim lotnikom, zestrzelonym podczas niesienia pomocy powstańczej Warszawie we wrześniu 1944 r. W trakcie 3-dniowego wyjazdu żołnierze mieli okazję zwiedzić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie czy zobaczyć warszawską Starówkę. Nie brakowało też czasu na chwile refleksji i zadumy, towarzyszące  wizycie na cmentarzu i w kaplicy w Ossowie oraz na cmentarzu Powstańców Warszawy. Ostatni akcent wyjazdu stanowiła dla wojskowych możliwość zobaczenia na żywo Katyńskiego Marszu Cieni – niezwykłej formy upamiętnienia tysięcy pomordowanych na wschodzie polskich oficerów.