Szlakiem zdobywców Monte Cassino w 80. rocznicę zakończenia bitwy

20

maja 2024 r.

Monte Cassino była chrztem bojowym 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa i jego pierwszym sukcesem na froncie włoskim. 19 maja, w ramach obchodów 80. rocznicy zdobycia wzgórza klasztornego, odbył się III Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy, wiodącym z miasta Cassino na wzgórze 593. Wydarzenie było organizowane przez Polską Fundację Narodową i Sporting Międzyzdroje oraz włoskie Stowarzyszenie Apriocis.

W imprezie udział wzięło ponad 300 osób – starsi i młodsi, Polacy i Włosi, żołnierze Wojska Polskiego z gen. Markiem Sokołowskim – Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych na czele, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, czy miłośnicy historii.

Tegoroczny Trekking miał szczególny wymiar. Jego start poprzedziło odsłonięcie pomnika gen. Andersa. To drugi polski monument w mieście Cassino. Pierwszym było upamiętnienie niedźwiedzia Wojtka, odsłonięte w 75. rocznicę polskiego zwycięstwa.

Jak co roku, dwunastokilometrowa trasa wiodła przez historyczne miejsca związane z bitwą:Drogę Polskich Saperów, której częścią jest słynna Gardziel, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane Górą Ofiarną, gdzie wznosi się obelisk upamiętniający poległych żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich.

W tym roku, w związku z 80. rocznicą polskiego zwycięstwa, zespół PFN przygotował dla uczestników wydarzenia wpinki z kwiatem maku, okolicznościowe pocztówki z repliką naszywki „Poland”, noszonej na mundurach przez polskich żołnierzy walczących u boku aliantów, metalowe kubki nawiązujące formą do tych używanych 80 lat temu, a dla pierwszych 80 osób, które zarejestrowały się na Trekking, repliki brytyjskich plecaków z okresu II wojny światowej, w które wyposażeni byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

.

Ponadto w przestrzeni publicznej miasta zespół PFN rozwiesił plakaty upamiętniające Andersiaków. Wydruki można było zobaczyć m.in. na budynku ratusza, w witrynach sklepów, restauracji czy lokali usługowych. Część plakatów trafiła do przechodniów i osób, które z całego świata przyjechały na uroczystości rocznicowe. Grafiki do pobrania i samodzielnego druku znajdują się na końcu tekstu pod galerią zdjęć.

Szlak Historyczny Bitwy o Monte Cassino został wytyczony w 2021 roku. Oznaczony jest dwunastoma tablicami informacyjnymi w trzech językach: włoskim, angielskim i polskim, a nawigację po szlaku ułatwia aplikacja mobilna. Projekt został przygotowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy, a sfinansowany przez Polską Fundację Narodową.

Bitwa o Monte Cassino trwająca od stycznia do maja 1944 roku, była jednym z najkrwawszych starć II Wojny Światowej. Po wielu nieudanych próbach przełamania niemieckiej obrony przez wojska alianckie, to właśnie polscy żołnierze pod dowództwem generała Władysława Andersa dokonali tego, co wydawało się niemożliwe. Zdobycie klasztoru na Monte Cassino otworzyło aliantom drogę na Rzym i stało się symbolem niezłomności polskiego ducha. Polacy, walcząc o wolność Europy, pragnęli jednocześnie przypomnieć światu o swojej ojczyźnie, rozdartej przez dwa totalitaryzmy. Najlepszym podsumowaniem polskiego zaangażowania na froncie włoskim, niech będą słowa wyryte na obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich, wchodzącej w skład 2. Korpusu Polskiego: Za naszą i Waszą wolność, my, żołnierze polscy, oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce.