Żołnierze NATO w hołdzie powstańczej stolicy

07

sierpnia 2024 r.

Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku organizuje cykliczne wyjazdy, podczas których żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Bemowie Piskim, mają okazję poznać polską historię, kulturę i tradycję. Między 30 lipca a 1 sierpnia gościliśmy naszych sojuszników w Warszawie, a motywem przewodnim tegorocznej wizyty były obchody 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego.

Żołnierze NATO odwiedzili m.in. Zamek Królewski. Jego burzliwa historia, od czasów świetności, przez rozbiory, odzyskanie niepodległości, II wojnę światową i odbudowę po całkowitym zniszczeniu, była dobrym wstępem do opowieści o historii Polski. W planie wizyty nie mogło zabraknąć również Łazienek Królewskich z XVII-wiecznym Pałacem na Wyspie czy XVIII-wiecznym amfiteatrem i pomarańczarnią.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Starówki i Muzeum Warszawy. Tu nasi goście poznali wielowiekową historię stolicy – od średniowiecznej rybackiej wioski, do tętniącej życiem, nowoczesnej metropolii.

W Muzeum Zimnej Wojny żołnierze mogli się dowiedzieć, jak wyglądał świat widziany zza żelaznej kurtyny, jak również rozszerzyć swoja wiedzę na temat gen. Ryszarda Kuklińskiego – nazywanego przez wielu pierwszym polskim oficerem w NATO.

Zwiedzili również Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zapoznali się z historią i tradycją polskiego oręża na przestrzeni dziejów, a także Muzeum Powstania Warszawskiego.

Punktem kulminacyjnym trzydniowego wyjazdu był udział kadry dowódczej Batalionowej Grupy Bojowej NATO w obchodach 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Tam, wspólnie z Maciejem Szudkiem – Prezesem Zarządu PFN i prof. Arturem Nowakiem-Farem – Członkiem Zarządu PFN, żołnierze oddali hołd Powstańcom. W wydarzeniu udział wziął Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Pekao S.A., z tarasu widokowego banku przy Rondzie „Radosława”, nasi goście mogli zobaczyć, jak w godzinę „W” największe polskie miasto zatrzymuje się, by oddać hołd tym, którzy 1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń i poszli walczyć o wolność.