52 artystów wyłonionych spośród 678 zgłoszeń z całego świata weźmie udział w wystawie konkursowej I Międzynarodowego Triennale Rzeźby Ceramicznej, która odbędzie się w dniach
26 czerwca – 26 października w Warszawie. To bezprecedensowe w historii polskiej kultury wydarzenie, od początku wspierane jest przez PFN.
Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej (MTRC) to pionierskie w polskiej kulturze wydarzenie, organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej
i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Przybrało ono formę otwartego, międzynarodowego konkursu skierowanego do artystów-ceramików z całego świata i choć jego przygotowanie pochłonęło mnóstwo czasu i wysiłku, odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na konkurs łącznie wpłynęło bowiem aż 678 zgłoszeń
z 56 krajów z 6 kontynentów!
Najliczniejszą, bo stanowiącą aż 77% zgłoszeń grupę uczestników MTRC stanowili przedstawiciele Starego Kontynentu – 524. Drugi kontynent po Europie pod względem liczby zgłoszonych prac stanowiła Azja (94 uczestników), a trzeci - Ameryka Północna (46 zgłoszeń). Wśród nadesłanych prac znalazły się także dzieła artystów z Ameryki Południowej (8), Australii (3) i Afryki (2) a nawet mikro kontynentalnej Nowej Zelandii (1).
Najstarszy z biorących udział w MTRC artystów urodził się w 1952, a najmłodszy w 2004 roku. Wszystkie ze zgłoszonych na konkurs prac powstały w latach 2020-2025. Procentowo najwięcej stworzonych zostało w 2024 (47%). Co ciekawe aż 18% powstało w roku bieżącym. Konkursowi nie towarzyszyła konkretna tematyka. Głównym kryterium była możliwość zakwalifikowania pracy do grona rzeźb ceramicznych, organizatorzy nie uwzględniali w konkursie ceramiki użytkowej czy designerskiej.
Wyboru prac, które zakwalifikowały się do drugiego, wystawowego etapu konkursu podjęło się 7-osobowe jury w którego gronie znaleźli się: Monika Gass z New Ceramics w Niemczech, Aivars Baranovskis z Centrum Współczesnej Ceramiki, Muzeum Marka Rothko na Łotwie, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu dr Anna Bober-Tubaj, prof. Mirosław Kociński oraz dr Weronika Surma z Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP im. E. Gepperta, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Paulina Kurc-Maj, a także reprezentujący Wydział Rzeźby warszawskiej ASP, a zarazem pomysłodawca konkursu – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dr hab. Stanisław Brach.
Ostatecznie komisja wybrała 52 prace (40 z Europy, 8 z Azji, 3 z Ameryki Północnej i 1 z Ameryki Południowej), które będzie można podziwiać od 26 czerwca podczas wystawy konkursowej, zorganizowanej w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Grafika: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Rzeźby Ceramicznej