Jacht I Love Poland w regatach Rolex Middle Sea Race

17

października 2020 r.

Dzisiaj rozpoczęły się na Malcie jesienne regaty jachtów załogowych. Rozgrywany na wodach wokół Sycylii Rolex Middle Sea Race, to 600-milowy klasyczny wyścig żeglarski, ceniony na równi z angielskim Rolex Fastnet Race i australijskim Rolex Sydney-Hobart. To już 41. edycja tych regat. 

56 jachtów w tym I LOVE POLAND, jako jeden z trzech w klasie Volvo Open 70 będą konkurować o wieniec laurowy. Część załogi to absolwenci szkoleń młodych żeglarzy, zapoczątkowanych przez Polską Fundację Narodową. W grudniu 2019 r. ruszyła I edycja rekrutacji do projektu szkoleniowego „I LOVE POLAND”. Nadesłanych zostało ponad 430 zgłoszeń, z czego 106 młodych żeglarzy ma ukończony Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa STCW. Kapituła dokonała wyboru finalistów, którzy wzięli udział w bezpłatnym zgrupowaniu szkoleniowym.

Dzięki efektom programu szkoleniowego odbył się udział jednostki w wybranych regatach i zawodach przewidzianych na sezon 2020, z uwzględnieniem pandemii.

Dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu PFN: Przypomnijmy, że celem podstawowym programu I Love Poland jest promocja Polski poprzez partycypację i sukcesy odnoszone w prestiżowych zawodach regatowych, ale także szkolenie młodych polskich żeglarzy, pasjonatów, którzy jako uczestnicy zawodów regatowych pełnią rolę ambasadorów Polski. Jach ILP obrandowany w polskich barwach narodowych i z polską załogą zwyciężał już w tym roku w Caribbean 600 oraz St. Maarten Heineken Regatta.  To nie tylko arcyciekawa i efektywna promocja naszego kraju, ale wspaniała przygoda - opowieść o Polsce.

Trasa regat to 600 mil wokół Sycylii, ale start i meta znajdują się na Malcie, w historycznym porcie otoczonym średniowiecznymi murami. Trudność wyścigu jest zależna od warunków atmosferycznych, jak na każdych regatach, niemniej Cieśnina Messyńska stanowi duże wyzwanie dla nawigatorów. Świadczy o tym niepobity od roku 2007 rekord trasy (47 godzin, 55 minut i 3 sekundy) należący do jachtu Rambler (USA) i jego właściciela, Georga Davida. 

Kapitan I Love Poland Grzegorz Baranowski : Bardzo cieszymy się z kolejnego w tym roku startu, tym bardziej, że wiele regat w bieżącym sezonie zostało odwołanych. W ostatnich miesiącach poza przeprowadzeniem niezbędnych prac serwisowych jachtu na lądzie, zrealizowaliśmy treningi na wodzie. Dla nas jest to kolejny etap realizacji założeń programu szkoleniowego, a najlepszym sprawdzianem właśnie będzie start w regatach Rolex Middle Sea Race. 

Tegoroczna edycja Rolex Middle Sea Race odbędzie się w reżimie sanitarnym (m.in. odprawy sterników prowadzone online), przy ograniczonym do minimum wstępie do budynków i przestrzeni dla załóg.

Po udanym okresie szkoleń czas na kolejne wyzwania stojące przed całym Zespołem „I LOVE POLAND”. Trzymamy kciuki za naszych żeglarzy. Jesteśmy przekonani, że będą godnie reprezentować Polskę na regatach i po raz kolejny w tym staną na podium. – powiedział Michał Góras członek Zarządu PFN.

Załoga I LOVE POLAND powraca na wodę po przerwie spowodowanej lockdownem. Rok dla polskiej załogi zaczął się bardzo dobrze, od zdobycia drugiego miejsca (w swojej klasie) w regatach Caribbean 600 pod koniec lutego, oraz pierwszego miejsca w St. Maarten Heineken Regatta w marcu.