Jacht I LOVE POLAND należący do Polskiej Fundacji Narodowej zwyciężył w klasyfikacji monokadłubowców na mecie 41. edycji regat Rolex Middle Sea Race

22

października 2020 r.

Jacht I Love Poland należący do Polskiej Fundacji Narodowej, pod polską banderą, pierwszy w swojej klasie przeciął linię mety Rolex Middle Sea Race. To już 41. edycja klasycznego wyścigu żeglarskiego o długości 693 Mm, cenionego na równi z angielskim Rolex Fastnet Race i australijskim Rolex Sydney-Hobart.

Załoga spisała się na medal. Kapitan jednostki Grzegorz Baranowski nie krył zadowolenia i dziękował kibicom za żywiołowe wsparcie podczas wyścigu.

W sobotę 24 października przedstawiciele załogi I Love Poland odebrali zasłużoną nagrodę za wyniki, jakie osiągnęli w regatach Rolex Middle Sea Race. Jacht już wraca do Portugalii. Po kilku dniach zasłużonego urlopu, załoga rozpocznie kolejne treningi. Wszystko po to, aby kontynuować zwycięską passę. „Jacht Volvo 70 to unikatowa, regatowa jednostka, ale jedynie profesjonalna Załoga posiada umiejętności, aby z takich trudnych w prowadzeniu jednostek wydobyć wszystkie możliwości. Załoga złożona także z absolwentów zainicjowanych przez PFN szkoleń udowodniła już w lutym i marcu, a obecnie potwierdziła, że potrafi współpracując osiągać cel. Celem nie jest tylko konkretne  regatowe zwycięstwo, ale przede wszystkim stanowienie punktu odniesienia dla młodych polskich żeglarzy. W ten sposób, ukazując determinację i wysokie kompetencje żeglarskie możemy inspirować” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.   Kolejna edycja szkoleń zapoczątkowanych przez zarząd PFN przed nami. W grudniu 2019 r. ruszyła I edycja rekrutacji do projektu szkoleniowego „I LOVE POLAND”. Nadesłanych zostało ponad 430 zgłoszeń, z czego 106 młodych żeglarzy ma ukończony Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa STCW. Kapituła dokonała wyboru finalistów, którzy wzięli udział w bezpłatnym zgrupowaniu szkoleniowym i stanowią teraz część załogi ILP.

Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej powiedział: „Cieszymy się z bardzo dobrego wyniku naszego jachtu. Przyjęta przez nas nowa formuła projektu zakładająca program szkolenia młodych polskich żeglarzy przynosi zamierzone efekty. Dziękujemy załodze I Love Poland za pozytywne emocje, jakich nam dostarczyła w tym rejsie. To kolejna promocji Polski w niezwykle prestiżowych regatach, w których udział biorą najlepsze jednostki na świecie.”

„Jest radością towarzyszyć przy sukcesach, szczególnie tak ogromnych, ale są one wynikiem długiego procesu szkolenia. Dziękuję w imieniu Zespołu PFN za wierność w rzeczach, których nikt nie widzi i nikt nie podziwia, w codzienności, która jest tak ważna i daje tak widoczne efekty. Czekam na możliwość osobistych gratulacji. Dziękuję z całego serca, to ważne wydarzenie dla Polski” dodał Cezary Andrzej Jurkiewicz z Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Dzięki szkoleniom na pokładzie ILP zostają „zaokrętowani” najlepsi z najlepszych, co przekłada się na doskonałe wyniki jachtu I Love Poland. Pozostaje mieć nadzieję, że pandemia  nie przeszkodzi w szkoleniach polskich żeglarzy i w następnych reagatach, tak jak miało to miejsce  w tym roku. Lockdown miał również wpływ na żeglarstwo – kolejne regaty odwoływano.

Nagroda – Rolex Yacht Master II z grawerem Monohull Line Honours 2020, będzie przez załogę przekazana na aukcję charytatywną. Pieniądze za wylicytowany zegarek trafią do najbardziej potrzebujących.

 

ZAWODY ZAKOŃCZONE UDZIAŁEM JACHTU w 2020 roku:

24-27.02.2020 – Caribbean 600 Salida de Antigua entre Anguilla y Guadalupe – pierwszy start
w regatach po nowym otwarciu projektu (600 milowy nieprzerwany wyścig trwający kilka dni ) zakończony sukcesem:

•           2 miejsce w klasyfikacji „do mety” jednokadłubowców (jedynie za słynnym Wizard’em)

•           5 miejsce w klasie IRC Zero (po uwzględnieniu parametrów poszczególnych jednostek)

•           19 miejsce w klasyfikacji ogólnej IRC na łącznie ponad 70 startujących jednostek, łącznie
z wielokadłubowcami

05-08.03.2020 – Heineken Regatta Saint Marteen – start w kolejnych regatach zakończony zwycięstwem

na 6 wyścigów składających się na końcowy sukces jacht zajął odpowiednio:

•         w  3 kategoriach 1 miejsce

•         w  2 kategoriach  2 miejsce

•         w  1 kategorii 3 miejsce

Zobacz galerie