Konferencja prasowa: wsparcie Polaków mieszkających na Litwie

25

listopada 2020 r.

25 listopada 2020 odbyła się konferencja prasowa dotycząca pomocy udzielanej przez Polską Fundację Narodową, Stowarzyszenie Odra Niemen i Fundację Nie zapomnij o nas, Polakom mieszkającym na terenie Litwy. W konferencji wzięli udział prezes PFN dr Marcin Zarzecki, wiceprezes PFN Michał Góras, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Krzysztof Krzemiński oraz prezes Fundacji Nie zapomnij o nas Patryk Markuszewski. Konwój pięciu busów z pomocą dla rodaków mieszkających na terenie Litwy wyruszy z Polski 26 listopada. Zostanie w nim dostarczonych 500 paczek z żywnością, chemią gospodarczą, przyborami szkolnymi oraz środkami zabezpieczenia indywidualnego. W sumie zostanie przekazanych 7 ton produktów szkolnych (40000 sztuk- zeszyty, długopisy, kredki, farby itp.) oraz 1 tona chemii gospodarczej i płyny dezynfekujące oraz odzież.

Pierwszy transport (1-bus transportowy) składający się ze 170 paczek żywnościowych, środków dezynfekujących oraz produktów szklonych pojedzie w rejon Kiejdański oraz miejscowość Turmont w okręgu Uściańskim.

Drugi transport (2- busy transportowe) składający się z 160 paczek żywnościowych, środków dezynfekujących oraz produktów szkolnych  dostarczy paczki do Wilna i Podbrodzia.  

Trzeci transport (2-busy transportowe) składający się ze 170 paczek żywnościowych, środków dezynfekujących oraz produktów szkolnych trafi do rejonu Solecznickiego oraz Dziwiniszek.

Od początku trwania projektu udało się zebrać:

700 paczek żywnościowych (10 ton żywności)

7 ton produktów szkolnych (zeszyty, długopisy, kredki, farby itp.)

1000 sztuk podręczników szkolnych

2 tony chemii gospodarczej

Środki ochrony osobistej

Odzież

Cała pomoc trafia do polskich rodzin oraz Kombatantów zamieszkujących Kresy Wschodnie.

Środki, które udało nam się relokować przeznaczyliśmy na rzeczy najważniejsze, a więc walkę z COVID-19. Pomoc udzielana przez PFN nie ogranicza się tylko do instytucji medycznych. Razem z MSZ wysyłaliśmy już konwoje zagraniczne z pomocą dla Gruzji, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Wsparcie Polaków mieszkających na Wschodzie, to nasze moralne zobowiązanie i do tych działań również włączyliśmy się”- powiedział prezes PFN dr Marcin Zarzecki

Wiceprezes Michał Góras dodał, że „Fundacja na działania przeciw COVID-19 przeznaczyła również środki z rezerwy-czyli kilka milionów złotych. Z pełnym przekonaniem od razu włączyliśmy się w działania, które mają na celu ochronę życia i zdrowia Polaków”.

To niezwykle ważne, żeby w tym trudnym czasie przekazywać również pozytywne i ważne społecznie tematy. Dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia do ponad 500 najbardziej potrzebujących polskich rodzin na Litwie trafią paczki z żywnością, przyborami szkolnymi, chemią gospodarczą oraz środkami zabezpieczenia indywidualnego”- powiedział prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Krzysztof Krzemiński.