PFNteam100 – kontynuacja stypendialnego projektu Polskiej Fundacji Narodowej w nowej odsłonie

22

lutego 2021 r.

Projekty sportowe PFN są doskonałym narzędziem promocji Polski na arenie międzynarodowej. Z początkiem bieżącego roku ruszyła kolejna edycja programu rozpoczętego w 2017 roku, obecnie w zmienionej formule „PFNteam100”. Celem projektu jest wsparcie młodych sportowców ubiegających się o udział w tegorocznej olimpiadzie w Tokio.  

Projekt Polskiej Fundacji Narodowej, którego operatorem jest Instytut Sportu nadzorowany przez Ministerstwo Sportu objął 250 beneficjentów reprezentujących 29 dyscyplin olimpijskich i 12 dyscyplin paraolimpijskich. Celem projektu jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych polskich sportowców. Każdy z nich otrzymuje dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł rocznie.

„W portfolio Polskiej Fundacji Narodowej, program PFNteam100 zajmuje szczególną pozycję. Poprzez system stypendialny mamy realną możliwość udzielania wsparcia młodym mistrzom reprezentującym kilkadziesiąt dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich, aktywnie partycypujemy w rozwoju ich umiejętności i osiągnięciach sportowych, ale przede wszystkim pięknie opowiadamy o Polsce przez sukcesy sportowe na zawodach rangi Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Każdy medal zdobyty przez beneficjenta programu PFNteam100 to przecież nie tylko sukces indywidualny, ale odrębna historia samodyscypliny i poświęcenia, męstwa i pasji. To w istocie prezentacja polskich cech narodowych, charakteru narodowego, która jest wzorotwórcza i stanowi zwierciadło, w którym pragniemy się wszyscy jako Polacy przeglądać. Potrzebujemy autorytetów dla młodych ludzi stąd sportowcy, bohaterowie masowej wyobraźni, w ramach programu PFNteam100 zobowiązują się także do przestrzegania Kodeksu Etycznego” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Program skierowany jest do zawodników objętych systemem sportu młodzieżowego, uprawiających sporty letnie i zimowe oraz będących zawodnikami kadr narodowych wszystkich polskich związków sportowych. Umożliwiamy młodym zawodnikom łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Środki finansowe można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

„Jesteśmy dumni, że możemy wspierać polskich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, którzy w naturalny sposób reprezentując Polskę na arenach międzynarodowych stają się najlepszymi, sportowymi Ambasadorami Polski”.- powiedział Michał Góras Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej

W ostatnich trzech latach w projekcie uczestniczyło łącznie 427 sportowców (369 zawodników reprezentujących dyscypliny olimpijskie oraz 58 zawodników reprezentujących sporty paraolimpijskie). 

Od momentu rozpoczęcia programu uczestnicy zdobyli łącznie 462 medale (złote: 138, srebrne: 131 oraz brązowe: 193) na imprezach międzynarodowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Najbardziej znanymi i utytułowanymi beneficjentami programu są: Iga Świątek – tenis, Konrad Bukowiecki – lekkoatletyka, Ewa Swoboda – lekkoatletyka, Sofia Ennaoui – lekkoatletyka, Natalia Maliszewska - łyżwiarstwo szybkie, Joanna Mazur – lekkoatletyka.

Początek programu pod nazwą team100 to 1 lipca 2017 roku i 100 beneficjentów. Rozwój do:

•             127 sportowców – listopad 2017

•             202 sportowców – styczeń 2018, w tym 25 paraolimpijczyków

•             250 sportowców – październik 2018, w tym 25 paraolimpijczyków