III edycja programu szkoleniowego I Love Poland

26

maja 2021 r.

Pierwsze szkolenie praktyczne Laureatów III edycji Programu I Love Poland na Morzu Bałtyckim.

W 2019 roku Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej przyjął nową formułę projektu I Love Poland. Jacht stał się jednostką dydaktyczną, na której szkolą się nowe pokolenia młodych, polskich, regatowych żeglarzy oceanicznych. Nadrzędnym celem programu szkoleniowego jest stworzenie możliwości kontynuacji kariery sportowej dla polskich żeglarzy regatowych. Pośrednim celem szkoleń jest wybranie spośród uczestników programu, żeglarzy, którzy po odpowiednim wyszkoleniu mogliby  stać się częścią stałej bądź lotnej załogi regatowej, jachtu I Love Poland.

„Projekt I Love Poland należy do przedsięwzięć trudnych ale oryginalnych. Wykorzystanie oceanicznego jachtu regatowego do promowania Polski to element wielowymiarowej strategii opowiadania o historii Polski, polskim dziedzictwie narodowym ale przede wszystkim o cechach i postawach, jakie reprezentują członkowie załogi- zdyscyplinowaniu, męstwie i umiejętności zwyciężania. Z perspektywy celów projektowych bardzo cenne jest realizowanie zadań szkoleniowych III edycji inicjatywy angażującej polskich, młodych żeglarzy oceanicznych. Nie istnieje w Polsce analogiczna inicjatywa, która integruje udział w międzynarodowych regatach z zaawansowanym systemem szkoleń. To eksperyment, który zaczyna przynosić dobre efekty.”- powiedział Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

W dniach 19-24 maja odbyło się pierwsze zgrupowanie na Morzu Bałtyckim III edycji Programu Szkoleniowego I Love Poland. Laureaci przez kilka dni zdobywali wiedzę praktyczną na jachcie Volvo Open 70. Wśród kursantów znalazły się dwie kobiety, które według opinii załogi stałej jachtu, nie odstawały umiejętnościami od mężczyzn.

„Mieliśmy duże szczęście, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogliśmy spokojnie przez 6 dni ćwiczyć na wodzie. Udało nam się przekazać i zrealizować wszystko to co chcieliśmy. Naszym celem było też obserwowanie laureatów ich zachowań i sposobu komunikacji. Także dla nas i myślę, że dla uczestników, te dni były bardzo udane”. Tak o pierwszym zgrupowaniu praktycznym mówi Kapitan Jachtu Grzegorz Baranowski.

Podczas zgrupowania kursanci nie tylko wykonywali zadania na jachcie, ale także prowadzili prace brzegowe na sprzęcie. Każdego dnia po zejściu z morza, odbywały się odprawy, podczas których Kapitan załogi Grzegorz Baranowski, odpowiadał na wszystkie pytania laureatów, a następnie analizował filmy z wykonywanych w danym dniu manewrów. Zarówno załoga jachtu I Love Poland, jak i uczestnicy są bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani z przeprowadzonego szkolenia.

„Przyjęta przez Zarząd PFN w 2019 roku nowa formuła projektu I Love Poland miała na celu zwiększenie rozwoju umiejętności młodych polskich żeglarzy. Intensyfikacja programu szkoleniowego przyniosła znakomite efekty i sukcesy na międzynarodowych regatach w 2020. Uważam, że szkolenie młodego pokolenia polskich regatowych żeglarzy oceanicznych pod opieką doświadczonego kapitana to doskonałe narzędzie do rozwoju polskiego sportu, a jednocześnie doskonała promocji Polski za granicą.”- powiedział Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Podczas zgrupowania laureaci III edycji Programu szkoleniowego I Love Poland, wykazali się ogromnym zaangażowaniem w zdobywaniu wiedzy praktycznej. Niedługo odbędą się kolejne bloki, podczas których następne grupy rozpoczną szkolenie praktyczne na Morzu Bałtyckim.