MOJE ARCHIWUM 2021

12

lipca 2021 r.

Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Co się za nimi kryje? Historia żyje w nas, we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach i przedmiotach. Jedynka wraz z Polską Fundacją Narodową ponownie zaprasza słuchaczy do udziału w konkursie na najcenniejsze pamiątki. Tym razem tematem przewodnim będzie trudne doświadczenie komunizmu w Polsce. Konkurs potrwa do końca wakacji.

Komunizm był jednym z najczarniejszych okresów w historii kraju, podczas którego ponownie próbowano zniszczyć polską tożsamość narodową. Złe warunki życia, ograniczony dostęp do żywności oraz wysoki poziom propagandy – te czynniki wielokrotnie doprowadzały do masowych strajków, podczas których ich uczestnicy byli pacyfikowani, tracąc zdrowie, a nawet życie. Wszyscy ci, którzy próbowali walczyć z komunizmem byli represjonowani, przetrzymywani w więzieniach, torturowani, skazywani na śmierć.

Program 1 Polskiego Radia oddając cześć ofiarom tamtego okresu, zachęca do zagłębienia się w swoje domowe archiwa, albumy, pamiątki po rodzicach i dziadkach. Może znajdzie się w nich coś, co wiąże się z okresem komunizmu w Polsce? Zdjęcia, na których uwieczniono długie kolejki przed sklepami lub szczególne wydarzenia historyczne? A może listy więzienne i kartki na żywność? W wielu domowych szufladach wciąż czekają na odkrycie unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny, ale są też świadkami burzliwego i trudnego okresu zapisanego na kartach polskiej historii. To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja „Moje Archiwum”.

W poprzednich latach tematami przewodnimi były: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wojna polsko-bolszewicka 1920 roku.

Czekamy na fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe archiwum. Można je przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod adresem mojearchiwum.polskieradio.pl. Kapituła weźmie pod uwagę oryginalność prezentowanego eksponatu lub eksponatów, wartość poznawczą, wielkość zbioru oraz jego rolę w rodzinie. Wyróżnione zdjęcia będzie można oglądać na stronie audycji „Lato z Radiem” w zakładce „Moje archiwum”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 30 sierpnia, a ich eksponaty trafią do Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie.

Właściciele najciekawszych lub najbardziej wartościowych dokumentów zostaną nagrodzeni w wielkim finale, który odbędzie się w audycji „Lato z Radiem” 30 sierpnia. Główną nagrodą jest laptop, zaś osoby, które zajmą II i III miejsce lub zostaną wyróżnione otrzymają smartfony.

Eksponaty oceniać będzie Kapituła konkursu w składzie: przewodniczący Michał Góras, Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Mariusz Olczak, Dyrektor Archiwum Akt Nowych, dr hab. Lucyna Harc, Zastępca Dyrektora Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Magdalena Szturemska, Zastępca Kierownika Redakcji Rozrywki Programu 1 Polskiego Radia, Magdalena Angiel-Binek, Zastępca Sekretarza Programu 1 Polskiego Radia.