Polska Fundacja Narodowa wspiera Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing

06

października 2021 r.

Umowa między Polskim Związkiem Żeglarskim a Polską Fundacją Narodową zakłada dofinansowanie zakupu sprzętu sportowego, na którym odbywać się będą zajęcia w ramach programu PolSailing.

Jednym z zadań statutowych Polskiej Fundacji Narodowej jest wspieranie działalności z dziedziny kultury, edukacji, szkolnictwa oraz sportu. Dlatego złożony przez PZŻ wniosek o dofinansowanie uzyskał akceptację Polskiej Fundacji Narodowej, która przekazała środki na zakup nowych łódek, na których będą odbywać się zajęcia w ramach żeglarskiej edukacji dzieci i młodzieży. Program PolSailing jest dla najmłodszych pierwszym krokiem do żeglarskiego świata, a zajęcia prowadzone są w taki sposób, aby jak najwięcej uczestników kontynuowało swoją przygodę z żeglarstwem i zapisywało się do klubów.

W tym roku Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej realizowany był już po raz dziewiąty. Przez ten czas udział w nim wzięło tysiące dzieci z całego kraju, a Polski Związek Żeglarski przekazał ośrodkom w użytkowanie 101 łódek klasy Optimist i 50 desek windsurfingowych. To jednak wciąż mało, dlatego współpraca z Polską Fundacją Narodowa rozpoczęła się w odpowiednim momencie.

"PolSailing to program, który komponuje się z innymi działaniami z portfolio Polskiej Fundacji Narodowej, szczególnie ze związanym z rozwojem regatowego żeglarstwa oceanicznego projektem I LOVE POLAND oraz programem PFNteam100, w ramach którego wspieramy m.in. żeglarzy. Regatowe trofea i medale jakie przynoszą Polsce wspomniane projekty, wraz z nierozłączną, towarzyszącą im promocją polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, stanowią miarodajne efekty podejmowanych przez PFN przedsięwzięć. Pragniemy wraz z naszym partnerem Polskim Związkiem Żeglarskim kontynuować dobre projekty i łączyć nasze potencjały, aby kształcić kolejne pokolenia polskich żeglarzy. Stąd nasze zaangażowanie w posiadający już tradycję i ceniony w środowisku żeglarskim program PolSailing. Wspólna inicjatywa pozwala poszerzyć zakresowo polski system edukacji młodych żeglarzy." - tak o zaangażowaniu Polskiej Fundacji Narodowej mówi prezes dr Marcin Zarzecki.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.