Stowarzyszenie Odra Niemen i Polska Fundacja Narodowa podsumowały akcję Rodacy Bohaterom
Kolejna – trzecia już – edycja akcji Rodacy Bohaterom realizowana była od stycznia do czerwca 2023, przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej
24
marca 2022 r.
Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci prowadzi hospicjum domowe, które jest zespołem domowej opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. Domowa opieka paliatywna jest alternatywą wobec pobytu w szpitalu. Fundacja WHD opiekuje się rocznie ok. 50 - 60 pacjentami z chorobami genetycznymi, neurologicznymi, metabolicznymi, onkologicznymi. Często są to choroby rzadkie. Fundacja prowadzi także hospicjum perinatalne. W ramach działalności statutowej Fundacja prowadzi bezpłatne kursy i szkolenia z zakresu pediatrycznej i perinatalnej opieki paliatywnej oraz bezpłatne zajęcia dla studentów medycyny.
W związku z toczącą się wojną na Ukrainie ewakuacji podlegają ukraińskie hospicja dziecięce, przede wszystkim terminalnie chore dzieci, a także personel medyczny hospicjum, w tym lekarze, rehabilitanci i pielęgniarki oraz opiekunowie medyczni. Współpraca Polskiej Fundacji Narodowej z Fundacją Warszawskie Hospicjum dla Dzieci obejmuje zakup zestawów wyposażenia medycznego. W skład zestawów wchodzą łóżka rehabilitacyjne elektryczne wielopozycyjne oraz materace przeciwodleżynowe pneumatyczne. Wyżej wymieniony sprzęt stanowi wyposażenie niezbędne w codziennej domowej opiece paliatywnej. Zestawy medyczne udostępnianie są rodzinom uchodźców z Ukrainy, którzy znajdują się pod opieką Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.
„Działania PFN i WHD obejmują zakup zestawów medycznych przeznaczonych dla nieuleczalnie chorych dzieci uchodźców z Ukrainy, będących pod opieką Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci oraz ich rodzin. Pod opiekę hospicjum domowego zostali przyjęci pacjenci z rodzin ukraińskich uchodźców. Kolejni pacjenci są transportowani do Polski z hospicjum dla dzieci w Kijowie. Udzielanie pomocy najsłabszym, w sytuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę, to obowiązek, ale przede wszystkim odruch będący wyrazem bycia człowiekiem”. – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
„My Polacy wiemy czym jest tragedia wojny i dokonywanie na polskich obywatelach zbrodni ludobójstwa. To zrozumienie w naturalny sposób prowadzi do reakcji pomocy potrzebującym, ofiarom wojny. Współpraca z Warszawskim Hospicjum dla Dzieci to możliwość udzielania wsparcia najbardziej potrzebującym – terminalnie chorym dzieciom z ogarniętej wojną Ukrainy”. – powiedział Michał Góras, członek zarządu PFN.
Polska Fundacja Narodowa finansowo wsparła także Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, które opiekuje się dziećmi przybyłymi do Polski z hospicjów na Ukrainie. PFN realizuje działania pomocowe i informacyjne związane z wojną na Ukrainie. Jest to pomoc materialna, medyczna i żywnościowa, walka z dezinformacją w cyberprzestrzeni oraz mediach globalnych a także dokumentowanie aktów działań pomocowych, jako materiału kształtującego wizerunek Polski za granicą. PFN pomaga też przy organizowaniu przewozu osób z terenów objętych działaniami wojennymi, wspiera akcję zakupu apteczek i leków niezbędnych do ratowania życia na Ukrainie.
Kolejna – trzecia już – edycja akcji Rodacy Bohaterom realizowana była od stycznia do czerwca 2023, przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej
„Young Design” to konkurs adresowany do studentów oraz absolwentów wzornictwa, grafiki, malarstwa, sztuki oraz architektury, a motywem tegorocznej edycji konkursu, była postać Mikołaja Kopernika i hasło „Odkrywcy”.