Konferencja prasowa dotycząca pierwszego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino.

27

kwietnia 2022 r.

Dziś o 10:00 odbędzie się konferencja prasowa, w której opowiemy o planach pierwszego marszu szlakiem historycznym, wiodącym z miasta Cassino na szczyt zdobyty przez Polaków. Szlak upamiętnia kolejne etapy natarcia polskiego wojska, opowiada również historię formacji, która wyszła „z nieludzkiej ziemi”, by pod słońcem Italii stać się znakiem wolności i zwycięstwa.

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa udowodnili, że tyrania sowiecka nie może mieć absolutnej władzy nad wolnym narodem – ich historia szczególnie dziś jest znakiem nadziei. Przypomina o tym polski szlak historyczny postawiony na wzgórzu Monte Cassino.

Długa droga żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, nazywana jest szlakiem nadziei. Pod dowództwem gen. Władysława Andersa wyruszyli z dalekich łagrów i stepów, doświadczeni zimnem, głodem i cierpieniem, by stać się wojskiem, które potrafi walczyć i zadać śmiertelny cios wrogowi.

„Nie idź na skróty” – to hasło pierwszego oficjalnego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino.  Uroczyste wejście odbędzie się w 78 rocznicę bitwy, 18 maja 2022 roku i rozpocznie się o godzinie 10.00 sprzed siedziby urzędu miasta Cassino.

Szlak Historyczny Bitwy o Monte Cassino, który został zrealizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Polską Fundację Narodową, liczy 12 km. Trakt prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich krótkie informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Droga kończy się przy obelisku 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

 

Z rozkazu gen. Władysława Andersa:

(…) Żołnierze! – za bandycką napaść Niemców na POLSKĘ, za rozbiór POLSKI wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, (…) za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę. Z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych : „BÓG! HONOR i OJCZYZNA(…)