Uroczystość otwarcia Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

08

czerwca 2022 r.

Oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie odbyła się 8 czerwca. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Celem muzeum jest przedstawienie Amerykanom martyrologii 100 milionów ofiar komunizmu na całym świecie. Jednym z zadań Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie jest jak najszersze pokazanie polskiej opowieści dotyczącej komunizmu i jego ofiar, poczynając od oporu stawianego komunizmowi, zademonstrowanie walki z bolszewicką Rosją w 1920 r., ukazanie antykomunistycznego podziemia, do powstania NSZZ „Solidarność”. Muzeum przedstawi także polskie przywództwo wśród krajów dawniej podbitych i rządzonych przez komunistów.

„Wystawa stara się w jak najdotkliwszy sposób pokazać, że system komunistyczny to zło, z którym powinniśmy walczyć. Widzimy to na przykładzie postaci takich jak Witold Pilecki, który został ofiarą tego zbrodniczego systemu. Muzeum posiada również sekcję wystaw czasowych, które powinny być w stanie rozszerzyć wiedzę oraz pobudzić ciekawość wśród odwiedzających.” – tak o wystawie mówił Michał Góras, Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Wystawa stała, podzielona na trzy sekcje, znajdujące się na parterze. Wszystkie informacje zostały przedstawione w sposób faktograficzny. Oprócz faktów, znajdziemy tam również wiele cytatów z wypowiedzi osób, które walczyły z komunizmem. Ponadto odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć dwa filmy. Pierwszy – o początkach komunizmu i Bitwie Warszawskiej, którego znaczną część stanowi „Cud nad Wisłą” i obrona Europy przed komunizmem. Drugi to materiał przedstawiający opowieść o gułagach. W ostatniej sekcji muzeum znajdują się ekrany interaktywne z grą decyzyjną. Uczestnik wciela się w jedną z trzech postaci żyjących w komunizmie.

„Liczymy, że poprzez filmy i gry edukacyjne wiedza o tych wydarzeniach będzie mogła trafić do jak najszerszego grona młodych Amerykanów. W Waszyngtonie, oprócz licznych siedzib administracji publicznej znajdziemy również think-tanki, instytucje pozarządowe. Chcemy aby to muzeum stało się, również dla nich, platformą edukacyjną, miejscem wymiany myśli. Jest to idealne miejsce do przedstawienia naszych doświadczeń.” – dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Placówka zlokalizowana jest w pobliżu Narodowej Promenady, która rozciąga się od Kapitolu do Białego Domu w samym sercu amerykańskiej stolicy, obok innych słynnych placówek muzealnych. Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu powstała w 1993 roku z inicjatywy m.in. prof. Zbigniewa Brzezińskiego, amerykańskiego konserwatywnego politologa prof. Lee Edwardsa oraz antykomunistycznego działacza pochodzenia ukraińskiego Lva Dobriansky'ego. Przez lata VoCMF skupiała się na działalności edukacyjnej m.in. poprzez przygotowanie podręcznika do nauczania historii komunizmu w szkołach publicznych. Fundacja nagrywa również materiały multimedialne ze wspomnieniami ofiar.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego z uroczystości otwarcia Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie: