Mikołaj Marczyk w PFNteam100

25

czerwca 2022 r.

W ramach projektu PFNteam100 Fundacja pomaga zdolnemu, młodemu Mikołajowi Marczykowi, kierowcy rajdowemu zespołu Orlen Teama także PFNteam100dwukrotnemu mistrzowi Polski w rajdach samochodowych, który sięga wyżej, bo już w tym roku bierze udział w Mistrzostwach Świata WRC2

Jednym z celów statutowych Polskiej Fundacji Narodowej jest wspieranie polskiego sportu, a tym samym promocja naszego kraju na arenie międzynarodowej. Przez ostatnie lata pomogliśmy ponad 400 sportowcom, którzy łącznie zdobyli 600 medali na poziomie mistrzostw Europy i mistrzostw Świata. Na ostatniej olimpiadzie w Pekinie na 14 zdobytych medali przez Polaków, 9 należało do beneficjentów Polskiej Fundacji Narodowej. Do naszego teamu, w ostatnim czasie dołączył mistrz kierownicy Miko Marczyk.

„Program PFNteam100 zawsze wspierał najlepszych polskich, młodych sportowców. Wystarczy spojrzeć na nazwiska sportowej rodziny PFN, aby dostrzec ogromny sukces programu. Dołączenie do PFNteam100 Miko Marczyka to naturalna konsekwencja wspierania najlepszych, których sukcesy przyczyniają się do promocji Polski. Zwycięstwo w ORLEN 78. Rajdzie Polski | Rally Poland i po 9 latach wygrana w tym legendarnym rajdzie polskiej załogi to wspaniały początek współpracy. Jestem przekonany, że możemy oczekiwać klasyfikacji kolejnych sukcesów w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Nasz fundacyjny program stanowi oryginalny sposób opowiadania o Polsce przez pryzmat zwycięstw polskich sportowców. Gratuluję Miko i życzę dalszych sukcesów” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

W tym roku Mikołaj Marczyk przygotuje się do startów w pięciu rundach Mistrzostw Świata WRC2 2022. Po Rajdzie Portugalii, Rajdzie Sardynii, będą to Rajd Estonii, Rajd Finlandii i Rajd Katalonii. Mikołaj pokaże co potrafi za kółkiem Skody Fabii Rally2 Evo. 

Tegoroczny sezon WRC2 zaczął się 19 maja od Rajdu Portugalii. Znawcy tego sportu zliczają ten wyścig do jednego z najtrudniejszych w sezonie. Kierowcy osiągają na nim jedne z największych prędkości a sama jego długość składa się z około 300 kilometrów odcinków specjalnych. Wraz z drogami dojazdowymi, każdy kierowca musi pokonać około 1500 kilometrów.

Mikołaj Marczyk podkreślił, że: „Podjęcie współpracy z Polską Fundacją Narodową to dla mnie zaszczyt i bardzo ważne wsparcie przy organizacji debiutanckiego sezonu startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC2. Narodowe wsparcie wpisuje się także w moją misję osiągania jak najlepszych wyników i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej wśród zawodników z całego świata. Jako Polak jestem dumny z reprezentowania biało-czerwonych barw za granicą, dlatego cieszę się, że dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej będę mógł osiągać lepsze wyniki. Środki z Polskiej Fundacji Narodowej przeznaczę na organizację startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC2.”

Miko do tej pory może poszczycić się ogromnymi sukcesami. Przypominamy najważniejsze z 2022 roku i kilka z poprzednich lat:

 • Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza - 1 miejsce w klasyfikacji generalnej
 • Rajd Valasska - 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Słowacji
 • Mistrzostwa Świata - Rajd Chorwacji - 5 miejsce w klasyfikacji juniorskiej ( WRC2 junior )
 • Mistrzostwa Świata - Rajd Portugalii - 2 miejsce w klasyfikacji juniorskiej ( WRC2 junior )
 • Mistrzostwa Świata - Rajd Sardynii - 6 miejsce w klasyfikacji juniorskiej ( WRC2 junior )
 • Mistrzostwa Europy - Rajd Polski - 1 miejsce w klasyfikacji generalnej, 1 miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Europy, 1 miejsce w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
 • Sezon 2021 - Mistrz juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory. Starty w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw europy FIA ERC oraz w Rajdowych mistrzostwach Polski Profiauto RSMP.
 • Sezon 2020 - Dołączenie do Orlen Team. Starty w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów FIA ERC.
 • Sezon 2019 - Najmłodszy w historii Mistrz Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
 • Sezon 2018 - Angaż w fabrycznym zespole Škoda Polska Motorsport, powstałym z inicjatywy polskiego importera marki. Za kierownicą topowej rajdowej konstrukcji – ŠKODY FABIA R5, w debiutanckim sezonie Mikołaj Marczyk zdobywa V-ce Mistrzostwo Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.   
 • W sezonie 2017 kierowca zadebiutował na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z zespołem Subaru Poland Rally Team. Pod okiem specjalistów, którzy wykształcili takich kierowców jak m.in. Leszek Kuzaj i Kajetan Kajetanowicz, Mikołaj sięgnął po tytuł Rajdowego Mistrza Polski w klasie Open N, przechodząc do historii jako najmłodszy zwycięzca tej klasyfikacji. W kończącym sezon Rajdzie Barbórki Warszawskiej zajął 4. miejsce, a na słynnej ulicy Karowej zameldował się na trzecim stopniu podium.
 • W 2016 roku rywalizował w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska za kierownicą Hondy Civic Type-R. Już w swoim drugim starcie zwyciężył w Rajdzie Zamkowym, a sezon zakończył tytułem Wicemistrza w klasie RO1 i II Wicemistrza w klasyfikacji generalnej RSMŚl. Podczas grudniowej „Barbórki” wystartował Subaru Imprezą WRC, notując jako debiutant czasy w czołowej dziesiątce rajdu.
 • W latach 2013-15 Miko święcił triumfy na arenie kartingowej, a także zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu rallysprintów Power Stage Bednary. Trzy razy z rzędu został Mistrzem Polski w Kartingu Halowym, a także wystartował w Kartingowych Mistrzostwach Świata, gdzie zajął 12. miejsce na 127 uczestników.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata WRC to najwyższa kategoria rajdów samochodowych na świecie. Starty w tym cyklu rajdowym to promocja Polski w wielu zakątkach świata i w przypadku tego projektu pokazanie możliwości polskiego sportowca. Nie jest to również pierwsza sytuacja, kiedy możemy oglądać zmagania Polaków w tej kategorii. Po raz pierwszy Mistrzem Świata w kategorii WRC2 w 2013 został Robert Kubica a 6 lat później drugie miejsce na podium zajął Kajetan Kajetanowicz.