Zwiastun – żołnierze NATO w godzinę „W”

01

sierpnia 2022 r.

Polska Fundacja Narodowa upamiętniła 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z żołnierzami NATO stacjonującymi w Polsce.

Międzynarodowy program edukacyjny Zwiastun jest pionierskim projektem Polskiej Fundacji Narodowej, realizowanym wraz z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującymi w Bemowie Piskim. Celem projektu jest promocja wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, wspieranie działalności w zakresie wiedzy i postaw patriotycznych oraz budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski, wśród kadry oficerskiej i żołnierzy NATO. Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni, mieli okazję poznać historyczne wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim i Bitwą Warszawską 1920 roku.

Po 78 latach od chwili, kiedy Warszawiacy rozpoczęli powstanie, byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Razem złożyliśmy wieńce i oddaliśmy cześć Powstańcom w godzinę „W” na Powązkach Wojskowych.

Żołnierze NATO odwiedzili także Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego i Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. W dniu wyjazdu do Bemowa Piskiego żołnierze odwiedzą także miejsca związane z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku w Ossowie.

„Program Zwiastun z sukcesami buduje pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów i żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wyszliśmy z założenia, że żołnierze sił sojuszniczych stanowią naturalnych ambasadorów naszego dziedzictwa kulturowego. Roztoczyliśmy nad nimi opiekę o charakterze obywatelskim, opiekę edukacyjną, która pozwoli im poznać to, co dla nas najistotniejsze a związane z naszą piękną historią. Kadra oficerska i żołnierze NATO potrzebują konkretnego wsparcia w zakresie edukacji publicznej, i naturalnym jest, że w państwach, w których rezydują, organizowane są właściwe działania. PFN stanowi podstawową organizację, która podjęła to wyzwanie. Podczas trwającego od pięciu lat projektu, Fundacja zaangażowała w przedsięwzięcie ponad 2500 żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Cezary Andrzej Jurkiewicz, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej, uczestniczący w każdym wydarzeniu związanym z projektem Zwiastun, dodał – „To pierwsze obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego po agresji Rosji na Ukrainę. Ten fakt nada inny charakter tej wizycie. Od pięciu lat, jako Polska Fundacja Narodowa opowiadamy Polskę i jej historię naszym Sojusznikom. Spodziewam się wielu emocji i pytań, sam bardzo przeżywam 1 sierpnia w Warszawie, od lat to dla mnie wyjątkowy dzień i tym chcę się podzielić z naszymi Gośćmi. Warszawa, miasto nieujarzmione stanie się dla nich, jestem o tym przekonany, bliskim i ważnym miejscem na mapie świata. Będą tu wracać, nie tylko sami, wierzę, że także ze swoimi rodzinami, aby podzielić się tym, co sami tu doświadczą. Temu służy projekt Zwiastun, to potwierdza się od kilku już lat. Wracają do Polski inni, opowiadają o Polsce i szanują nas, Polaków, za naszą historię i nasze dziś. Spotkacie ich Państwo na ulicach Warszawy, oni cieszą się z każdego wyrazu sympatii i życzliwości. Rolą Polskiej Fundacji Narodowej jest im pomagać i pokazywać prawdę. Tym razem to trudna prawda, ale niezwykle ważna dla każdego Polaka. Zapamiętają ją na zawsze.”

W ramach ostatniej edycji programu PFN zorganizowała wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne z perspektywy polskiej historii i jednocześnie wskazujące na wielokulturowość, wielonarodowość i wielowyznaniowość Polski. Kadra oficerska i żołnierze NATO odwiedzili m.in. Muzeum Pamięci Sybiru, Wielką Synagogę, Monaster i Muzeum Ikon w Supraślu, a także Meczet w Bohonikach.

„Naczelnym zadaniem i jednocześnie wyzwanie projektu Zwiastun jest intencja aktywnego dialogu ze stacjonującymi w Polsce – kadrą oficerską i żołnierzami sił NATO. W przypadku tej inicjatywy konieczne jest kształtowanie relacji bazującej na źródłach tożsamości polskiej wspólnoty narodowej. Program Zwiastun z sukcesami buduje nie tylko platformę wymiany wzajemnych relacji, ale przede wszystkim pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów Grupy Batalionowej NATO”. – powiedział Michał Góras, wiceprezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Program realizowany przez Fundację od 2017 roku przybrał charakter ciągły i planowane są podobne inicjatywy oraz obejmowanie nimi kolejnych zagranicznych jednostek, w których przebywają żołnierze NATO. Ostatnio włączono do programu oficerów i żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej armii USA.

Ostatnie wydarzenia zawiązane z napaścią Rosji na Ukrainę, zweryfikowały i rozszerzyły założenia programu „Zwiastun”. Żołnierze NATO wspierali wolontariuszy i przedstawicieli Polskiej Fundacji Narodowej w przekazaniu paczek świątecznych ofiarom wojny na Ukrainie w ramach innego projektu PFN - „Paczka na Kresy”, a także odwiedzali placówki, w których udzielano pomocy dzieciom, ofiarom wojny na Ukrainie.