Polska Fundacja Narodowa włącza się w promocję filmu historycznego „Orlęta Grodno 39”

06

września 2022 r.

We wrześniu do kin trafi film fabularny „Orlęta Grodno 39” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza z muzyką Michała Lorenca, w którym przedstawiony jest dramatyczny obraz wojny widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.
Polska Fundacja Narodowa jako mecenas produkcji filmowych włączyła się w finansowanie promocji filmu.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się dramatyczną szkołą przyspieszonego dojrzewania.
17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, a 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają nierówną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspierane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa agresorów.

„Celem naszych działań jest wspieranie polskiej kinematografii, szczególnie w zakresie kina historycznego. PFN włączyła się w działania związane z dystrybucją filmu fabularnego pt. „Orlęta Grodno 39” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, aby dotrzeć z wyjątkową tragiczną opowieścią do jak największej  publiczności w kraju i za granicą. Współczesne społeczeństwo to zbiorowość, w której dominują komunikaty audiowizualne, a zatem dzieła filmowe stanowią oczywiste narzędzie komunikacji o tematach złożonych i wielowątkowych. Jestem przekonany, że kolejny film, w którym partycypujemy wraz z WFDiF oraz TVP, dostarczy silnych emocji, wzruszeń i wrażeń, pozostawi w odbiorcach refleksję i świadomość idei samopoświęcenia dla innych. Uroczysta premiera filmu, odbędzie się 5 września b.r. w Multikinie w Złotych Tarasach w Warszawie.” – powiedział prezes zarządu PFN dr Marcin Zarzecki.

„Film to pierwsza produkcja o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Poruszająca historia Orląt Grodzieńskich – młodych Polaków, którzy bohatersko bronili granic ojczyzny, szczególnie dziś, gdy Rosja ponownie dokonuje ludobójstwa – wymaga przypomnienia. Poprzez zaangażowanie w promocję filmu chcemy oddać należną cześć i pamięć młodocianym uczestnikom walk z sowieckim agresorem we wrześniu 1939 roku i wszystkim Polakom, którzy stawiali opór najeźdźcy, broniąc naszych granic. Jest to szczególnie ważne w kontekście prób niszczenia ich pamięci poprzez dewastację polskich cmentarzy przez totalitarny reżim w wykonaniu białoruskich służb.” – powiedział wiceprezes PFN Michał Góras.

Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w promocję i dystrybucję filmu o aktualnej tematyce, po to by mógł on dotrzeć do jak najszerszej widowni w kraju i za granicą oraz by mógł wstrząsnąć odbiorcami przez ukazanie okrucieństwa wojny.

Film trafi do kin w całej Polsce 9 września b.r.

Zachęcamy do obejrzenia!