Polska Fundacja Narodowa partnerem filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”

11

października 2022 r.

10 października w Kinie Atlantic w Warszawie odbyła się polska premiera filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”.
W ramach współpracy z Inbornmedia, Polska Fundacja Narodowa wsparła zagraniczną promocję filmu, która wystartuje w przyszłym roku.

Film „Chopin. Nie boję się ciemności” to dokument, splatający historie trzech wybitnych pianistów, których poza pasją do muzyki Chopina łączą trudne doświadczenia historyczne, odciskające piętno na życiu społeczeństw. W filmie poznajemy historie opowiedziane przez Leszka Możdżera, Wona Jae – Yeona oraz Faresa Marka Basmadjiego. Bohaterowie przygotowują się do specjalnych koncertów w miejscach, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki na żywo: przy byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz Birkenau, przy granicy z dyktatorską Koreą Północną i w centrum Bejrutu, tuż po wybuchu w tamtejszym porcie.

„Film „Chopin. Nie boję się ciemności” to arcydzieło dokumentu, udana próba opowiedzenia trudnych historii przez pryzmat muzyki Fryderyka Chopina. Muzyka Chopina łączy nie tylko melomanów, ale staje się przyczynkiem do narracji o tragedii narodów, a w interpretacji Leszka Możdżera, Wona Jae – Yeona oraz Faresa Marka Basmadjiego prowadzi nas przez historię XX wieku i historię najnowszą. Polska Fundacja Narodowa wsparła zagraniczną dystrybucję filmu, ponieważ uznaliśmy, że owe treści muszą być opowiedziane jak najszerszemu audytorium, a muzyka Chopina stanowi uniwersalne tło do złożonej biografii narodów, przede wszystkim polskiej wspólnoty narodowej” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w zagraniczną promocję filmu, w ramach której zostanie zrealizowany cykl pokazów, nie tylko w najważniejszych kulturalnych stolicach świata jak Paryż, Nowy Jork, Londyn, Berlin, ale również tam, gdzie muzyka Chopina jest popularna, czyli np. w Japonii. Dokument swoim przekazem ma utrwalić obraz Polski jako orędownika pokoju na świecie.

W kinach od 14 października!