Polska Fundacja Narodowa mecenasem jubileuszowego albumu „85 lat Dwójki”

12

grudnia 2022 r.

Z okazji przypadającego na 2022 rok 85-lecia powstania Radiowej Dwójki Polska Fundacja Narodowa wsparła wydanie wyjątkowego albumu „85 lat Dwójki”.

Za początek działalności Programu 2 Polskiego Radia uznaje się dzień 1 marca 1937, kiedy to w Warszawie uruchomiono radiostację Warszawa II. To właśnie ona, w czasie oblężenia Warszawy w 1939 roku nadawała słynne przemówienia Stefana Starzyńskiego podnoszące na duchu żołnierzy i ludność stolicy. Zamknięta przez Niemców, po upadku stolicy, rozgłośnia wznowiła nadawanie 10 lat później.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu Programu Drugiego jest ukazujący się w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy, dwupłytowy album winylowy, którego mecenasem jest Polska Fundacja Narodowa.

„Polska Fundacja Narodowa i Program Drugi Polskiego Radia wspólnie świętują 85-lecie Dwójki. Wydanie wyjątkowego dwupłytowego albumu na 85 lat Dwójki to niezwykła, unikatowa okazja do upowszechniania polskiego jazzu i muzyki Karola Szymanowskiego. Zapraszamy w muzyczną podróż po polskich kompozycjach wykonywanych przez wybitnych wirtuozów” – powiedział o wspólnych działaniach z Polskim Radiem prezes Zarządu PFN dr Marcin Zarzecki.

Album zawiera wybrane historyczne nagrania z anteny radiowej Dwójki. Na każdej z czterech stron dwóch winylowych płyt znalazły się muzyczne perełki, choć niezwykle trudnym zadaniem był wybór nagrań z przebogatej muzycznej historii Programu 2.

Na pierwszym winylu zamieszczona zostanie muzyka klasyczna: II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (wyk. Eugenia Umińska, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Grzegorza Fitelberga, nagranie z 1951 r.), Koncert fortepianowy A-dur Franciszka Liszta (wyk. Rafał Blechacz, Polska Orkiestra Radiowa pod dyr. Wojciecha Rajskiego, nagranie z 2004 r.). Na drugiej płycie znajdą się utwory z muzyką jazzową, nagrane w ubiegłym roku podczas koncertów z cyklu Jazz.pl: New Bone - Sygnał, Henryk Miśkiewicz &Full Drive — Crisis, Włodzimierz Nahorny Trio - Old friend revisited, Heart Beats — Eleanor Rigby oraz fragmenty koncertu Jazz Band Młynarski - Masecki, z utworami: Yo Yo, Gondolo płyń, Warszawo ma.

„Polska Fundacja Narodowa mając na uwadze doniosłość jubileuszu, rangę wydarzenia oraz niewątpliwe walory artystyczne wydawnictwa postanowiła zaangażować się w realizację albumu „85 lat Dwójki”, stając się jego mecenasem. Mamy nadzieję, że wydanie dwupłytowego albumu winylowego z nagraniami z historii Programu Drugiego Polskiego Radia przyczyni się do rozpowszechnienia polskiej muzyki klasycznej i jazzowej” – powiedział wiceprezes Zarządu PFN Michał Góras.

Rocznicowy album nabyć można w sklepie Polskiego Radia:

https://sklep.polskieradio.pl/pl/p/85.-lat-Dwojki-winyl-2-LP/1364