Polska Fundacja Narodowa z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zrealizowała film „Złota Obrączka”

23

stycznia 2023 r.

Polska Fundacja Narodowa w ramach projektu #PolishCulture wsparła realizację filmu dokumentalnego opowiadającego historię generała Zygmunta Sierakowskiego – bohatera Polaków, Litwinów i Białorusinów.

Dla takich jak oni Rosjanie przewidywali tylko jedną karę – śmierć na szubienicy.

Zygmunt Sierakowski był dowódcą Powstańców Styczniowych na Żmudzi. Za walkę o wolność został powieszony na placu Łukiskim w Wilnie w 1863 roku. Zaborcy zmusili jego żonę, by oglądała egzekucję męża.

W 2017 roku na wileńskiej Górze Zamkowej archeolodzy natrafili na zbiorową mogiłę Powstańców Styczniowych. Wśród nich był nasz bohater, którego zidentyfikowano po odnalezionej przy nim złotej obrączce z wygrawerowanym napisem: „Zygmunt i Apolonia 11 sierpnia /30 lipca 1862.”

Polska Fundacja Narodowa w ramach projektu #PolishCulture wsparła realizację filmu dokumentalnego opowiadającego historię generała Zygmunta Sierakowskiego – bohatera Polaków, Litwinów i Białorusinów.

Ta historia to punkt wyjścia do bogatej w szczegóły i emocje opowieści o Powstaniu Styczniowym, wielkiej miłości i dramatycznym wyborze pomiędzy Ojczyznę i Żoną.

W filmie wypowiadają się eksperci - historycy, naukowcy, badacze, archiwiści ze stron polskiej i litewskiej, którzy na podstawie historii Zygmunta Sierakowskiego prezentują losy Powstańców Styczniowych.

Produkcja „Złota obrączka” miała swoją telewizyjną premierę w niedzielę 22 stycznia o godzinie 21 na antenie TVP Historia.

Tego dnia przypadała 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i z tej okazji Polska Fundacja Narodowa zaangażowała się w realizację opowieści o jednym przywódców Powstania Styczniowego. Film jest istotnym dziełem budującym wspólną świadomość historii Polaków, Litwinów i Białorusinów.

Projekt złożony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Film został wyprodukowany wspólnie z Telewizją Polską.