1 marca odbył się premierowy koncert płyty z poezją Witolda Pileckiego!

02

marca 2023 r.

„Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” to tytuł płyty, na której znalazło się 9 autorskich kompozycji i aranżacji muzycznych poezji autorstwa Witolda Pileckiego. Koncert premierowy odbył się 1 marca o godzinie 20:30, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Rotmistrz Witold Pilecki to nie tylko bohaterski ochotnik do Auschwitz, urodzony żołnierz i wytrawny konspirator. To obrońca polskich granic w 1939 roku, uczestnik walk Powstania Warszawskiego, to wreszcie ofiara komunistycznego reżimu. Jest także Pilecki mniej znany czyli społecznik, agronom, a wreszcie poeta – przykład romantycznej kresowej duszy. Takiego właśnie Pileckiego – mniej znanego, lecz nie mniej ciekawego – przybliża płyta „Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki”.

Inicjatywa muzycznej aranżacji poezji Witolda Pileckiego to próba przedstawienia Go w intymności i prywatności, przez prymat kochającego męża i ojca, wrażliwego na piękno przyrody i empatycznego człowieka. Naszym wspólnym celem jest ukazanie Rotmistrza nie tylko jako patrioty i autorytetu, ale także jako przykładu miłości do rodziny, a przez to nadania adekwatnych akcentów dla ogromu Jego samopoświęcenia” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. 

To wyjątkowe wydawnictwo powstało dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej i Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu, które jest wydawcą albumu. Ta unikalna i niezwykła płyta mogła się ukazać dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, która jest oficjalnym partnerem wydania.

"W przestrzeni publicznej rotmistrz Pilecki figuruje jako bohater niezłomny. I to prawda. Staramy się jednak pokazywać bohaterów jako zwykłych ludzi, mających uczucia, ale także jako tych, których było stać na wielkie czyny. Jeśli wczytamy się w teksty wierszy Pileckiego, to zobaczmy w nich człowieka niezwykle wrażliwego na piękno przyrody oraz uczucia wobec swoich dzieci i małżonki, wynikające z chrześcijańskiego systemu wartości. W wierszach jest nuta nostalgii oraz tęsknota za krainą dzieciństwa" – dodał wiceprezes PFN Michał Góras.

Do realizacji płyty została zaproszona przez jej pomysłodawcę i producenta Jacka Pechmana, młoda i utalentowana artystka Katarzyna Mielnik oraz znakomity muzyk Hadrian Filip Tabęcki wraz z zespołem muzycznym. Gościnnie w projekcie wzięli udział muzycy Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa, a także znakomici aktorzy: Andrzej Mastalerz i Przemysław Tejkowski.

Patronat honorowy nad płytą objęli: prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz najbliższa Rodzina Rotmistrza; Zofia Pilecka – Optułowicz, Andrzej Pilecki, którym dedykowana jest płyta.

Patronat medialny sprawują: Telewizja Polska, Polskie Radio, Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia Audytorium 17, Polskie Radio Rzeszów oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.