Polska Fundacja Narodowa upamiętnia bohaterów spod Monte Cassino

18

maja 2023 r.

Polska Fundacja Narodowa wsparła organizację uroczystości związanych z obchodami 79. rocznicy zdobycia masywu Monte Cassino. Ich zwieńczeniem jest II Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino pod hasłem „Nie idź na skróty”, który organizowany jest 18 maja w Cassino we Włoszech.

„Polska Fundacja Narodowa jest strażnikiem pamięci o bohaterach, którym zawdzięczamy suwerenność i wolność. Ta myśl przyświecała nam w trakcie realizacji inicjatywy Szlaku Historycznego Bitwy o Monte Cassino, będącego nowoczesną formą przedstawiania historii młodym pokoleniom na miarę dzisiejszych czasów” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Oficjalne otwarcie szlaku miało miejsce w 2021 roku, zaś pierwszy Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino – rok później. Wśród uczestników, którzy biorą udział w tegorocznej edycji imprezy znaleźli się m.in. jej ambasadorzy – multimedalista imprez mistrzowskich w biegach na dystansie 800 i 1500 metrów Marcin Lewandowski oraz mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski.

„Idea powstania szlaku historycznego, upamiętniającego bohaterstwo polskiego żołnierza narodziła się w 2019 roku, w 75. rocznicę bitwy. Od samego początku w realizację projektu włączyła się Polska Fundacja Narodowa, która wsparła finansowo realizację i montaż tablic na szlaku oraz uruchomienie towarzyszącej szlakowi, multimedialnej trójjęzycznej aplikacji nawigacyjnej po nim. Cieszymy się, że wytyczony przez nas szlak co roku przyciąga wielu Polaków i Włochów, chcących upamiętnić męstwo żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa w walce o Monte Cassino” – powiedział podczas uroczystości Michał Góras, wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa, wsparła także m.in. realizację kilku innych projektów, mających na celu uczczenie pamięci polskich bohaterów spod Monte Cassino.

Jednym z wydarzeń jest wystawa plenerowa „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”, zorganizowana na placu Alcide de Gasperi przed siedzibą Urzędu Miasta Cassino. Na 36 oprawionych planszach znalazły się projekty plakatów, wyróżnione w ramach Międzynarodowego Konkursu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”, opatrzone dodatkowo cytatami polskiego herosa, a zarazem żołnierza 2. Korpusu Polskiego.

Polska Fundacja Narodowa została także partnerem II Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Historycznego w Monte Cassino i przekazała nagrody dla młodzieży szkół polskich i włoskich biorących udział w konkursie.

Maj to szczególny miesiąc w polsko-włoskich relacjach. Miesiąc mieniący się czerwienią maków spod Monte Cassino, karmionych obficie żołnierską krwią na drodze do wyzwolenia Italii spod okupacji nazistowskich Niemiec.

Do pobrania:
Monte Cassino - broszura rocznicowa (pdf)