Klub dyplomaty o polskiej biżuterii na przestrzeni dziejów

26

maja 2023 r.

Już po raz szósty Fundacja Kulturalna Polska wraz z Polską Fundacją Narodową zorganizowały wydarzenie dla ambasadorów z cyklu Klub Dyplomaty. Tematem przewodnim spotkania, które odbyło się 25 maja w warszawskim Pałacu Staszica była „Polska Biżuteria i klejnoty skarbowe”.

Klub Dyplomaty to międzynarodowy projekt, prowadzony wspólnie przez Polską Fundację Narodową i Fundację Kulturalna Polska pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Celem projektu Klub Dyplomaty jest popularyzacja wiedzy o kulturze, tradycjach, historii i dziedzictwie narodowym Polski. Klub Dyplomaty to projekt dedykowany do ambasadorów i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego rezydujących w Polsce. Spotkania odbywają się w miejscach ważnych z perspektywy opowieści o polskiej kulturze i historii m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie itd. Z radością możemy stwierdzić, że zainteresowanie ze strony dyplomatów udziałem w programie przekroczyło nasze najśmielsze przewidywania” – powiedział prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

W barwną opowieść o funkcjonalności i znaczeniu kosztowności w życiu naszych przodków wprowadziła prof. Małgorzata Wrześniak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jej wykład podzielony był na dwie części. W pierwszej prof. Wrześniak opowiedziała o biżuterii patriotycznej, religijnej oraz sentymentalnej. W jej wystąpieniu nie zabrakło nawiązań do klejnotów królewskich jak i patriotycznych ozdób czasu zaborów. Druga część wykładu poświęcona była precjozom o bardziej prywatnym przeznaczeniu, uświetniającym osobiste okazje jak zaręczyny, śluby czy urodziny. Omówiona także została biżuteria i ozdoby noszone przez mężczyzn, które podkreślać miały ich status materialny i pozycję społeczną.

Na miejscu można było zobaczyć przykładową polska biżuterię współczesną i stylizowaną oraz barwne i bogate fotografie prezentujące polskie precjoza.

Z racji iż spotkanie odbywało się w przeddzień Dnia Matki, tradycyjny poczęstunek dla zaproszonych gości miał formę kuchni „Jak u Mamy” czyli tradycyjne, domowe, polskie dania, które niemal codziennie gościły i goszczą na polskich stołach.

Tematyka dotychczasowych spotkań dotyczyła m.in. historii relacji polsko-ukraińskich, niezwykłych sylwetek geologa Ignacego Domeyko i generała Tadeusza Kościuszki, rodzimych tradycji bożonarodzeniowych, czy też polskich instrumentów historycznych. Tym razem tematem przewodnim staje się polska biżuteria i jej rola na przestrzeni dziejów.