Maja Dziarnowska i Wiktor Przyjemski nowymi beneficjentami PFNteam100

24

lipca 2023 r.

Brązowa medalistka windsurfingowych Mistrzostw Europy 2022 w klasie iQFoil Maja Dziarnowska oraz Drużynowy Mistrz Świata Juniorów na żużlu Wiktor Przyjemski dołączyli do grona beneficjentów realizowanego przez Polską Fundację Narodową projektu PFNteam100, wspierającego polskich sportowców w ich walce o mistrzowskie marzenia.

Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku aktywnie wspiera rozwój polskich sportowców, reprezentujących nasz kraj na arenie międzynarodowej. W ramach programu Team 100, a następnie PFNteam100, Fundacja wsparła już ponad 500 sportowców, którzy zdobyli kilkadziesiąt medali Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz blisko 600 medali Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. To pierwszy tego typu program w Polsce, którego celem było uruchomienie stypendiów dla utalentowanych, polskich sportowców – członków Kadry Narodowej, pozwalających na łączenie kariery sportowej z nauką, podnoszenie kwalifikacji oraz godne reprezentowanie Polski na świecie.

Z realizowanego przez PFN programu stypendialnego skorzystały m.in. takie gwiazdy światowego formatu jak tenisistka Iga Świątek, lekkoatleci: Sofia Ennaoui, Ewa Swoboda, Joanna Mazur oraz Konrad Bukowiecki czy reprezentująca łyżwiarstwo szybkie Natalia Maliszewska. W ubiegłym roku nasz team powiększył się o utalentowanego kierowcę rajdowego Miko Marczyka, ścigającego się w klasie WRC2. Teraz do grona beneficjentów programu dołączyli kolejni, utalentowani sportowcy: windsurferka Maja Dziarnowska oraz żużlowiec Wiktor Przyjemski.

- Program PFNteam100 zawsze wspierał utalentowanych, młodych, polskich sportowców. Wspieranie Mai Dziarnowskiej i Wiktora Przyjemskiego to naturalna konsekwencja stawiania na najlepszych, których sukcesy przyczyniają się do promocji Polski za granicą - przyznaje dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Maja Dziarnowska od 2009 roku jest członkiem Kadry Narodowej, z powodzeniem reprezentując Polskę na międzynarodowej arenie. Swoją przygodę z windsurfingiem rozpoczęła w 2002 roku od pływania na desce UKS z żaglem, którą po roku zmieniła jednak na klasę Mistral. Dwa lata później zadebiutowała w zorganizowanych w Sopocie mistrzostwach świata, w których nie miała sobie równych, zdobywając złoty medal. Jeszcze jako juniorka porzuciła Mistrala na rzecz klasy RS:X, a od 2020 roku startuje w nowej klasie windsurfingowej iQFoil (deski tej klasy posiadają jeden żagiel o rozmiarach 8 m² dla kobiet oraz 9 m² w przypadku mężczyzn). Tylko w ubiegłym roku Maja zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w Torbole we Włoszech i w Pucharze Świata na Majorce oraz drugie miejsce we French Olympic Week we francuskim Hyères. W tym roku ma już za sobą starty w IQFoil Games w Kadyksie, gdzie zajęła II miejsce, Mistrzostwach Europy w greckim Patras oraz regatach o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce czy zakończonych niedawno regatach Test Event w Marsylii. Przed nią zaplanowane na 10-20 sierpnia Mistrzostwa Świata w Hadze, gdzie głównym celem będzie uzyskanie kwalifikacji do XXXIII Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Wiktor Przyjemski to z kolei 18-letni zawodnik 1-ligowej Polonii Bydgoszcz, której barwy reprezentuje na torze żużlowym. Wiktor jest też jednym z kluczowych zawodników Polskiej Kadry Narodowej Juniorów na żużlu. Swą przygodę z motosportem rozpoczął w wieku zaledwie 7 lat, od kategorii 50 cm3. W 2020 zdał licencję w kategorii 500 cm2, która dała mu możliwość udziału w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów i profesjonalnej kariery. Swój debiutancki 2021 rok w 1 lidze żużlowej zakończył z tytułem najlepszego zawodnika, a rok później był najlepszym spośród występujących w lidze Polaków. Znakomite wyniki przełożyły się na miejsce w Kadrze Narodowej,  z którą Wiktor wywalczył w zeszłym roku tytuły Drużynowego Mistrza Europy Juniorów oraz Drużynowego Mistrza Świata Juniorów. Do tegorocznych sukcesów można zaliczyć zdobycie przez niego Brązowego Kasku podczas zawodów w Gorzowie Wielkopolskim, które miały jednocześnie rangę krajowych eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów IMEJ U-19. Tym samym Wiktor utorował sobie drogę do udziału w turnieju półfinałowym, odbywającego się 29 lipca w słowackiej Żarnowicy.

Trzymamy kciuki za naszych sportowców. Cieszymy się, że program PFNTeam100 powiększył się o zawodników reprezentujących kolejne dyscypliny sportowe. Wiktor Przyjemski to zawodnik o ogromnym potencjale. Bez wątpienia jest talentem na miarę Tomasza Golloba i Bartosza Zmarzlika.  Jestem przekonany, że w najbliższym czasie nie raz dostarczy kibicom wielu emocji. – powiedział wiceprezes PFN Michał Góras.