W sercu stolicy Litwy, na dziedzińcu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce otwarcie wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. Ekspozycja pod patronatem Komitetu Prezydenta RP Obchodów Beatyfikacji Rodziny Ulmów, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przybliża historię męczeńskiej rodziny – polskich bohaterów, którzy w czasie II Wojny Światowej pomagali ukrywać Żydów i zapłacili za to najwyższą cenę - zostali zamordowanymi przez niemieckiego okupanta. Wystawa, która wpisuje się w międzynarodową kampanię informacyjną, dzięki staraniom Polskiej Fundacji Narodowej wcześniej była prezentowana w takich miastach jak Warszawa, Alcala, Nowy Jork czy Rzym.
Polska Fundacja Narodowa od lat wspiera promocję polskiej historii i kultury za granicą. Dzięki jej zaangażowaniu, historia rodziny Ulmów, która stała się symbolem polskiego bohaterstwa w trudnych czasach, dociera do coraz szerszego grona odbiorców na całym świecie.
„Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, którą PFN prezentuje w Wilnie, wpisuje się konsekwentnie w międzynarodową misję edukacyjną Fundacji. Heroiczna postawa Polaków, którzy w czasie wojny okazywali wsparcie współobywatelom narodowości żydowskiej, jest niezaprzeczalnym faktem. Wystawa to także próba uczczenia tysięcy Polaków ratujących Żydów. Jesteśmy przekonani, że edukowanie międzynarodowej opinii publicznej o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata stanowi jeden z głównych celów powołania Fundacji” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
Wśród gości, którzy przybyli na otwarcie wystawy w Wilnie, znaleźli się Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł z małżonką, Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras, dyrektor IPN Oddział Rzeszów dr hab. Dariusz Iwaneczko, kustosz kościoła ojców franciszkanów w Wilnie ojciec Piotr Stroceń, a także przedstawiciele instytucji polonijnych.
Prezentowana na Litwie wystawa, przybliża swym odbiorcom codzienne życie rodziny Ulmów oraz ich niesamowitą historię. Jest to nie tylko opowieść o bohaterstwie, ale również głębokie spojrzenie na wartości, które kierowały ludźmi w najtrudniejszych chwilach historii Polski. Warto pamiętać, że w czasie II Wojny Światowej, tereny okupowanej Polski były jednym z nielicznych miejsc w Europie, gdzie Niemcy stosowali karę śmierci za ukrywanie Żydów.
„Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” posiada nie tylko walory edukacyjne, ale stanowi również inspirację do refleksji nad fundamentalnymi wartościami, ważnymi w życiu każdego człowieka. Dla wielu odwiedzających to nie tylko lekcja historii, ale również przypomnienie o tym, jak ważne jest człowieczeństwo i solidarność w obliczu przeciwności losu. Wspomnienia o rodzinie Ulmów i ich postawie stają się uniwersalnym przesłaniem o sile ludzkiego poświęcenia oraz dowodem na to, że prawdziwe bohaterstwo polega na codziennych wyborach, które podejmujemy, nawet w najtrudniejszych okolicznościach” – powiedział obecny na wernisażu wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.
Ekspozycja przyciąga zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy chcą zrozumieć ducha polskiego narodu. Przedstawienie losów rodziny Ulmów, ich odwagi i poświęcenia, porusza serca odwiedzających. Tworzące wystawę plansze przybliżają także codzienne życie w czasach okupacji oraz wybory moralne z tym związane. Każdy element ekspozycji został starannie dobrany, aby oddać atmosferę tamtych czasów i ukazać heroizm tych, którzy stawiali opór brutalnemu okupantowi.
Wystawa to także hołd dla tych, którzy oddali swoje życie w obronie innych wobec niewyobrażalnego zła w czasie II Wojny Światowej. Dzięki Polskiej Fundacji Narodowej, historia ta będzie żyć i inspirować kolejne pokolenia.