Polska premiera filmu „Chłopi”

06

października 2023 r.

W czwartek, 5 października w warszawskim Multikinie Złote Tarasy miała miejsce premiera filmu „Chłopi”, będącego polski kandydatem do Oscara. W wydarzeniu wzięli udział twórcy dzieła oraz zaproszeni goście. Polska Fundacja Narodowa była jednym z partnerów tej wyjątkowej produkcji.

Film „Chłopi” to niezwykła animacja malarska, oparta na nagrodzonej w 1924 roku literackim Noblem powieści Władysława Reymonta. To ponadczasowa opowieść o miłości i pragnieniu, trawiących mieszkańców małej, wiejskiej społeczności, gdzie każdy ma jasno określone miejsce, a próba wyjścia poza narzucone ramy grozi odrzuceniem. Wszystko to zaś dzieje się na tle wyznaczających rytm życia pór roku.

Obraz „Chłopi” to dzieło reżyserskiego duetu DK i Hugh Welchmanów, które swą światową premierę miało 8 września podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TIFF w Toronto. Film prezentowany był także podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Publiczności. W trakcie czwartkowej, uroczystej premiery dzieła, zjawili się m.in. jego twórcy, Dorota Kobiela-Welchman i Hugh Welchman, producent Sean Bobbitt oraz członkowie obsady: Kamila Urzędowska (Jagna), Mirosław Baka (Maciej Boryna), Robert Gularczyk (Antek Boryna), Sonia Mietelica (Hanka), Ewa Kasprzyk (Marcjanna Pacześ), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Dorota Stalińska (Jagustynka), Maciej Musiał (Jaś) czy Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka). Nie zabrakło także Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, odpowiedzialnego za fenomenalną muzykę do filmu, opartą na tradycyjnych pieśniach i melodiach słowiańskich.

„Jestem głęboko przekonany, że to jest film kompletny. Film ze wspaniałymi zdjęciami, to jest animacja malarska, to jest wielkie dzieło ponad stu malarzy z Serbii, Litwy, Polski, Ukrainy, ale także to jest wspaniała muzyka i oczywiście świetny scenariusz na podstawie powieści Władysława Reymonta więc to już tworzy kompletność, całość, niezwykłość tego filmu” – mówił obecny na premierze prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

Film „Chłopi”, reżyserskiego duetu Welchmanów to druga, po nominowanym do Oscara „Twoim Vincencie” produkcja wykonana w technice animacji malarskiej. Ta tworzona była w stylu Młodej Polski, wiernie oddającym klimat powieści Reymonta. Jego dzieło, dzięki uniwersalnym treściom może być zrozumiałe dla odbiorców na całym świecie.

„Chłopi” to efekt międzynarodowej koprodukcji, w którą zaangażowane było oprócz Polski kilka państw. Jednym z mecenatów produkcji została Polska Fundacja Narodowa, która dostrzegła wielki potencjał filmu w promowaniu polskiej kultury i dziedzictwa narodowego poza granicami kraju. Filmowy obraz stanowi doskonały instrument służący promocji Polski w międzynarodowej przestrzeni. Zagraniczni odbiorcy mają dzięki niemu niecodzienną możliwość zetknięcia się równocześnie z polską literaturą, muzyką, ludową tradycją oraz malarstwem epoki Młodej Polski” - podkreślał Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Film „Chłopi” trafi na ekrany polskich kin już 13 października.