WAWA BOHATEROM z udziałem Polskiej Fundacji Narodowej

04

października 2023 r.

 

W środę, 4 października w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podsumowująca 6. edycję konkursu „WAWA BOHATEROM”. Polska Fundacja Narodowa była jednym z partnerów wydarzenia.

Już po raz szósty, TVP3 Warszawa, pomysłodawca konkursu „WAWA BOHATEROM” wespół z Urzędem Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych postanowiły nagrodzić osoby, organizacje oraz instytucje, które kultywują pamięć o Powstańcach Warszawskich oraz pomagają kombatantom w codziennym życiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, a partnerami projektu zostały Polska Fundacja Narodowa oraz Poczta Polska.

Rokrocznie, w ramach konkursu przyznawane są trzy równorzędne statuetki. Wśród działań kwalifikujących się do nominacji można wyróżnić m.in. troskę o miejsca pamięci oraz spoczynku, organizację okolicznościowych spotkań oraz uroczystości z udziałem kombatantów, upowszechnianie wiedzy o czynach kombatantów, prowadzenie działalności kulturalnej, inspirowanej ich męstwem czy pomoc o charakterze socjalnym. Tym razem zwycięzcy zostali wyłonieni z grona 24 nominowanych podmiotów; stowarzyszeń, fundacji, instytucji oraz szkół, zgłoszonych do konkursu przez Ministerstwo Obrony Narodowej, widzów TVP3 Warszawa jak i samych powstańców.

Kapituła konkursu postanowiła uhonorować statuetkami 18. Stołeczną Brygadę Obrony Terytorialnej, Wolontariat Pracowniczy Banku PKO BP oraz Podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych wraz z ks. mjr Maksymilianem Jezierskim. Jurorzy zdecydowali się także na przyznanie dwóch wyróżnień specjalnych dla znawcy powstańczej Warszawy, p. Marka Stroka oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście na czele z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim oraz szefem Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem. Polską Fundację Narodową reprezentował prezes Zarządu dr Marcin Zarzecki.

Środową galę uświetniła oprawa artystyczna w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz duetu żołnierzy-raperów z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

„WAWA BOHATEROM” to także cykl reportaży oraz programów studyjnych, przedstawiających historie warszawskich powstańców, które są emitowane na antenie TVP3 Warszawa. W programach przedstawiane są zarówno wojenne historie, jak i obecne losy Powstańców. Bohaterami telewizyjnych materiałów są często także organizacje pozarządowe i instytucje, a także indywidualni społecznicy, którzy troszczą się o Powstańców, zarówno żywych jak i tych, którzy odeszli już na wieczną wartę.