PFN przybliża rodzinę Ulmów Polakom

09

października 2023 r.

Cegłów, Siedlce, Łuków, Ostrołęka, Szydłowiec. Dzięki Polskiej Fundacji Narodowej wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” gościła w ostatnich tygodniach na terenie wielu mazowieckich miejscowości, przybliżając ich mieszkańcom historię błogosławionych Męczenników z Markowej.

10 września w Markowej na Podkarpaciu miały miejsce uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów –polskich męczenników z okresu II Wojny Światowej, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckich okupantów za pomoc ukrywającym się u nich Żydom. Śmierć ponieśli zarówno Józef oraz jego żona Wiktoria, jak i ich siedmioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś, Marysia oraz ostatnie, przychodzące na świat w chwili śmierci matki.

Historię męczeńskiej rodziny przybliża Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, przygotowana przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Na kilkunastu planszach znalazło się blisko kilkadziesiąt fotografii oraz dokumentów. Dzięki staraniom pracowników rzeszowskiego IPN możemy poznać Ulmów przez pryzmat ich codziennego życia, zamiłowań oraz pasji,  przerwanych przez tragiczne wydarzenia wojny. Z wystawy można dowiedzieć się także o sytuacji Żydów w Markowej, wzajemnych relacjach polsko-żydowskich oraz losach ocalonych, którym udało się przetrwać wojenną zawieruchę.

Po raz pierwszy wystawa zaprezentowana została 21 sierpnia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, skąd trafiła na uroczystości beatyfikacyjne do Markowej. Dzięki staraniom Polskiej Fundacji Narodowej ekspozycja prezentowana była również za granicą – w hiszpańskiej Alcali, Nowym Jorku, Rzymie oraz Wilnie. W ramach prowadzonej kampanii informacyjnej, mającej przybliżyć postacie Ulmów współczesnym, PFN zaangażowała się również w promocję wystawy w Polsce.

Jedną z pierwszych miejscowości, która miała okazję gościć ekspozycję poświęconą Męczennikom z Markowej był Cegłów, gdzie 24 września można było obejrzeć ją podczas Edukacyjno-Historyczno-Militarnego Pikniku Rodzinnego. 28 września prezentowana była podczas konferencji „Obrona godności człowieczeństwa – historia rodziny Ulmów” w Siedlcach. Dzień później towarzyszyła premierze filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” w Łukowie. 4 października wystawa towarzyszyła słowno-muzycznemu widowisku „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, a ostatnio także konferencji „Sprawiedliwi wśród narodów świata jako ponadczasowy wzór dla młodzieży”, jaka miała miejsce 9 października w Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek w Szydłowcu.

Dzięki działaniom Polskiej Fundacji Narodowej, uwieczniona na planszach wystawy opowieść o bohaterstwie, miała możliwość dotarcia do wielu odbiorców, zarówno starszych, jak i młodszych, stanowiąc cenne źródło historyczne, ale też inspirację do refleksji nad fundamentalnymi wartościami, którymi powinniśmy kierować się w życiu.

(Zdjęcia: część zdjęć udostępniona została dzięki uprzjemości p. Adama Skupa, Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie)