PFN wsparła 30. Edycję Konkursu Dobry Wzór

27

października 2023 r.

W miniony piątek, 27 października odbyła się uroczysta Gala, stanowiąca podsumowanie jubileuszowej, 30. edycji konkursu Dobry Wzór – najstarszego polskiego konkursu wzorniczego. Polska Fundacja Narodowa była jednym z partnerów wydarzenia.

W tym roku konkurs Dobry Wzór obchodzi jubileusz 30-lecia. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkurs wyrobił sobie przez ten czas renomę, stając się wyznacznikiem standardów w dziedzinie wzornictwa oraz wspierając rozwój rodzimej branży projektowej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystarczy wspomnieć, że wśród nagrodzonych laureatów Dobrego Wzoru znalazły się tak rozpoznawalne marki jak Pesa, Kler czy Politechnika Warszawska. Ideą jaka towarzyszyła przez lata organizatorom konkursu, była chęć wyróżnienia produktów oraz usług przeznaczonych na użytek polskiego odbiorcy, które cechowały się wysoką jakością wzornictwa, a przez to wspieranie ich producentów oraz dystrybutorów w Polsce i za granicą. Dostrzegając olbrzymi potencjał samego konkursu, jak też wartość płynąca ze wsparcia biorących w nim udział firm oraz twórców, Polska Fundacja Narodowa również postanowiła włączyć się w jego realizację.

„Polska Fundacja Narodowa wspiera polskich projektantów i polskie wzornictwo narodowe. Zarówno w ramach projektu Young Design oraz projektu Dobry Wzór, z uznaniem oceniamy prace projektantów, którzy nawiązując do polskiego dziedzictwa narodowego i czerpiąc inspirację z polskiej kultury, stworzyli estetyczne i zarazem funkcjonalne dzieła użytku codziennego. W przypadku konkursu Dobry Wzór nagrodziliśmy pracę kompletną w wymiarze piękna, użyteczności i nawiązania do symboliki polskiej przyrody” – mówił podczas Gali prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

Do udziału w konkursie można było zgłaszać produkty i usługi dostępne na polskim rynku w 14 kategoriach takich jak: Dom, Usługi, Grafika Użytkowa/Komunikacja, Opakowania, Nowe technologie, Przestrzeń Publiczna, Transport, Web Design, Praca/Biuro, Dzieci, Sport, Rzemiosło czy Nowe Materiały. Tegoroczna edycja została rozszerzona przez organizatorów o nową kategorię – Food Design, do której można było zgłaszać zarówno artykuły spożywcze jak i urządzenia kuchenne. Po raz kolejny konkursowi towarzyszyła też kategoria specjalna „Szczęśliwa Trzynastka”, utworzona z myślą o początkujących twórcach oraz producentach, których produkty nie trafiły jeszcze do masowej produkcji. Oceny nadesłanych projektów podjęło się interdyscyplinarne jury, które oceniało m.in. ich aspekty wizualne, użytkowe i ekonomiczne, a także walory proekologiczne czy innowacyjne. W gronie jurorów konkursu znalazł się wiceprezes Zarządu PFN Michał Góras.

Wygrana wiąże się z przywilejem posługiwania się znakiem „Dobry Wzór”, stanowiącym sprawdzony wyznacznik jakości. W ramach konkursu przyznane zostały nagrody w każdej z kategorii oraz nagrody specjalne. Jedną z nich ufundowała Polska Fundacja Narodowa.

„Nagrodę specjalną Polskiej Fundacji Narodowej „Polski Wzór dla Świata” otrzymał porcelanowy zestaw do kawy „I love bees”, polskiego projektanta Stanisława Bracha. Nagroda ta to uhonorowanie produktu, który będzie najlepiej prezentował polski design na arenie międzynarodowej, który będzie wizytówką Polski na świecie, a jednocześnie będzie i nowoczesny i sięgający do tradycji, innowacyjny, a użytkowy i ekologiczny. Produkt, którego nie powstydzilibyśmy się na światowych rynkach. Taki, który może z dumą prezentować Polskę na świecie.” – powiedział członek Jury, Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Finałowe projekty znalazły się na wystawie pokonkursowej, którą będzie można oglądać do 10 grudnia w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 5/7 oraz w konkursowym katalogu. Z uwagi na jubileusz wystawie pokonkursowej towarzyszyć będzie również wystawa retrospekcyjna.