Załoga PFNteam100 zakończyła sezon Rajdowych Mistrzostwa Świata WRC

29

października 2023 r.

W dniach 26-29 października załoga PFNteam100 wzięła udział w Rajdzie Europy Centralnej, stanowiącym finałowy punkt europejskich zmagań obecnego sezonu rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Tym razem, Miko Marczykowi wyjątkowo partnerował Daniel Dymurski, który pod nieobecność Szymona Gospodarczyka, przejął obowiązki pilota rajdowego zespołu.

Rajd Europy Centralnej to nietypowe zmagania, rozgrywane na terytorium aż trzech sąsiadujących ze sobą państw: Niemiec, Czech oraz Austrii z bazą rajdową w niemieckim Passau (Pasawie). Dla załogi PFNteam100 dodatkowe wyzwanie stanowił fakt, że tym razem zespół nie startował w dobrze znanym składzie Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk. W fotelu pilota wyjątkowo zasiadł Daniel Dymurski, zastępujący Gospodarczyka, który z powodów rodzinnych pozostał w Polsce. Ta wymuszona zamiana i konieczność wypracowania współpracy w nowym składzie budziła wiele pytań o jakość występu, jednakże niepotrzebnie. Duet od samego początku spisywał się świetnie, wygrywając otwierający rywalizację odcinek specjalny w klasie WRC 2 Challenger oraz zajmując 2 pozycję ze stratą 0,2 s. do liderującego Andreasa Mikkelsena w klasie WRC2.

To był bardzo trudny weekend dla naszego zespołu. Zespołu, który tym razem niestety nie był w komplecie. Bardzo dziękuję Danielowi Dymurskiemu za to, że wsiadł na prawy fotel mojej rajdówki. Mieliśmy mało czasu na dotarcie – wykonaliśmy wspólne zapoznanie z trasą i staraliśmy się jak najszybciej znaleźć wspólny język. To się udało, bo zameldowaliśmy się na mecie tego niezwykle wymagającego rajdu” – mówił kierowca PFNteam100 Mikołaj Marczyk.

Od początkowego startu w malowniczej czeskiej Pradze, po niedzielne OS-y na drogach Austrii i Niemiec obaj panowie prezentowali wysoki poziom, pomimo drobnych błędów, plasując się w czołówce stawki. Niestety, na podium to nie wystarczyło, chociaż zdobyte przez nich 4. miejsce w WRC 2 Challenger oraz 5. miejsce w WRC 2 z pewnością zasługują na uznanie polskich i zagranicznych kibiców.

Przed nami jeszcze jedne zmagania w formacie WRC – 16 listopada kierowcy rajdowi powalczą o zwycięstwo na trasach Japonii, jednak już bez udziału załogi ORLEN Team i PFNteam100, która obecny sezon zakończyła na Rajdzie Europy Centralnej. Zdobyte przez zespół w tym sezonie punkty, pozwoliły na zajęcie 4. miejsca na 47 sklasyfikowanych załóg w kategorii WRC 2 Challenger oraz uplasowanie się wśród 10 najlepszych załóg kategorii Rally2 na świecie.

Najważniejsze wyniki teamu Marczyk/Gospodarczyk z sezonu 2023:

11-14 maja - 56. Rajd Portugalii - 4. miejsce w klasie WRC 2 Challenger oraz 9. miejsce w klasie WRC 2
1-4 czerwca – 20. Rajd Sardynii – 2. miejsce w klasie WRC 2 Challenger, 5. miejsce w klasie WRC 2
20-23 lipca - 13. Rajd Estonii - 3. miejsce w klasie WRC 2 Challenger oraz 5. miejsce w klasie WRC 2
3-6 sierpnia - 72. Rajd Finlandii - 5. miejsce w klasie WRC 2 Challenger oraz 7. miejsce w klasie WRC 2
7-10 września - 67. Rajd Akropolu - 5. miejsce w klasie WRC 2 Challenger oraz 9. miejsce w klasie WRC 2
26-29 października – Rajd Europy Centralnej – 4. miejsce w klasie WRC 2 Challenger oraz 5. miejsce w klasie WRC 2

(Zdjęcia: Archiwum Miko Marczyk)