Produkcje filmowe wsparte przez PFN na Festiwalu Camerimage

11

listopada 2023 r.

11 listopada rozpoczął się 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. O Złotą Żabę – nagrodę główną festiwalu będzie walczyć „Filip”, laureat ubiegłorocznych Srebrnych Lwów w Gdyni, którego produkcję wsparła Polska Fundacja Narodowa.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE to wyjątkowe święto polskiego i nie tylko polskiego kina, które przez lata zdołało wyrobić sobie ugruntowaną markę w filmowym świecie. Przyświecająca mu ideą była chęć podkreślenia roli filmowego obrazu oraz wpływu pracy operatorów filmowych na ostateczną wartość artystyczną filmu. O randzie wydarzenia może świadczyć fakt, że w trakcie kolejnych edycji, festiwal  gościł wiele wybitnych gwiazd kina światowego formatu. Nie inaczej było i tym razem, gdzie wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. aktorzy: Willem Dafoe oraz Adam Driver. W ramach festiwalu obok konkursów filmowych, spotkań z aktorami i twórcami filmów, organizatorzy przewidzieli także inne atrakcje jak seminaria i warsztaty tematyczne oraz pokazy nowinek technicznych.

W ramach tegorocznego EnergaCAMERIMAGE nie zabraknie również filmów, do których powstania przyczyniła się Polska Fundacja Narodowa. Już w najbliższą sobotę, „Filip” – dramat filmowy w reż. Michała Kwiecińskiego, będący adaptacją autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem, stanie w szranki o główną nagrodę festiwalu. „Filip” to zresztą nie jedyne dzieło wsparte przez PFN, które jest prezentowane podczas tegorocznego festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W Konkursie Filmów Polskich powalczy „Raport Pileckiego” – filmowy obraz, inspirowany życiem Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponadto goście wydarzenia mają szansę obejrzeć „Chłopów” – malarską animację nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta – wyświetlanych podczas jednego z festiwalowych pokazów specjalnych. Festiwal EnergaCAMERIMAGE potrwa do 18 listopada, kiedy to zostaną wyłonieni laureaci poszczególnych konkursów.